НАУЧНИЦИ ИСТРАЖУВАА НЕОБИЧЕН ФЕНОМЕН И ДОЈДОА ДО СТРАШЕН ЗАКЛУЧОК: Илјадници луѓе сонуваат исти соништа истовремено!

6 октомври, 2020
Beautiful young woman woke up in her bed after hearing weird noises. Portrait of a scared girl after having a nightmare. Concept of insomnia.

Соништата обично се приватна работа, но кога околината брзо се менува за толку кратко време, се чини дека многумина имаат исти асоцијации
Коронавирусот буквално стана кошмар за луѓето, според една финска студија за спиење, вклучена во стотици волонтери. Тие им ги раскажаа своите соништа на научниците од Универзитетот во Хелсинки за време на карантинот наметнат поради пандемијата во првиот дел од годината.

Соништата за изгубени пасоши, затворените граници, многу луѓе во мали простории и смртта се повторуваа одново и одново во сведочењата на доброволци.

Ракувањата и прегратките исто така станаа море. Луѓето кои сонуваа за нив, го сфатија како непристојно кршење на правилата за физичко растојание.

Многумина ги имаат истите сонови
„Соништата обично се приватна работа, но кога околината брзо се менува за толку кратко време, се чини дека многумина имаат исти асоцијации“, рече главниот автор на студијата, психологот Ану-Катрина Песонен.

Студијата е објавена во списанието Frontiers in Psychology и во неа учествувале 4.000 Финци.

Една четвртина пријавила повеќе кошмари отколку пред пандемијата, а третина се будела почесто ноќе.

Но, повеќе од половина од учесниците спиеја повеќе од вообичаено, делумно затоа што работеа од дома.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum