НАУЧНИЦИ ОД ОКСФОРД ОТКРИВААТ: Генијалците пишуваат со левата рака! Еве и зошто

8 ноември, 2020
Screenshot_4_1000x0

Леонардо да Винчи, Исак Њутн, Алберт Ајнштајн, Никола Тесла, Иван Павлов, Пјер и Марија Кири – сите беа леваци

Секоја десетта личност на планетата е левак, а оваа необичност, во Свет каде сè е прилагодено за „десничари“, секогаш привлекувало внимание. Британските научници пронајдоа десетици гени само кај леваците – и дошле до интересни заклучоци.

Нејасното сознание дека луѓето стануваат леваци како резултат на некаква мутација се појави во 2019 година, кога научниците од Оксфорд открија неколку гени кои десничарите ги немаат. Оваа година, австралиските колеги од Институтот за медицински истражувања QIMR Berghofer во Бризбејн откриле уште повеќе „леви“ генетски разлики: 41 уникатни гени.

Британците ги анализирале геномите на околу половина милион луѓе, Австралијците – 1.766.671 лице. Врз основа на овие податоци и некои други истражувања, се покажа дека 10% од испитаниците биле левичари, што се совпаѓа со претходните наоди.

Патем, беа пронајдени седум повеќе карактеристични гени, благодарение на што се раѓаат таканаречените амбидекстери – оние што ги користат двете раце подеднакво добро. Тие се особено ценети во специјалните служби затоа што, да речеме, можат да користат оружје со двете раце подеднакво добро.

Меѓу познатите уметници и научници има голем број „левичари“: Леонардо да Винчи, Исак Њутн, Алберт Ајнштајн, Никола Тесла, Иван Павлов, Пјер и Марија Кири, Чарли Чаплин, Мерилин Монро, Анџелина Џоли, Бред Пит, Мила Јововиќ, Брус Вилис , Силвестер Сталоне, Џулиус Цезар, Бил Гејтс, Наполеон, Опра Винфри, Џими Хендрикс…

Логично е дека единствените – „леви“ гени го менуваат мозокот, влијаејќи на неговите структури и функции. Но, што точно носат и како се манифестира, останува да видиме. Исто така, сè уште е нејасно зошто природата „намести“ да има девет пати повеќе деснаци.

Постои уште еден интересен факт: меѓу близнаците има дури 21 левак, што е значително повеќе од просекот.

Левичарите размислуваат побрзо кога играат компјутерски игри или спортуваат, нетрпеливи се и лесно им здодеа од монотоните активности.

Исто така, тие се понесовесни, потешко се ориентираат во вселената и наводно се плашат побрзо од денаците. Ним им се припишува и поголема креативност, бидејќи се верува дека десната церебрална хемисфера е поактивна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi