Научниците проценија: Имаме околу 6200 мисли дневно!

18 јули, 2020
Annotation 2020-07-18 141646

На канадскиот универзитет ја усовршиле методата на изолирање на специфични моменти кога човекот е фокусиран на една идеја, па сега може да се мери преминот од една мисла на друга и да се избројат.

Просечно лице има околу 6.000 мисли на ден, покажуваат истражувањата на мозокот на човекот. Ова се податоци собрани од експерти од Катедрата за психологија при Универзитетот Квин во Канада, кои тврдат дека откриле сосема нов начин на мерење за тоа кога завршува една мисла и кога започнува друга.

Тие тоа го опишаа во списанието „Nature Communications“. Проектот го водеа д-р Јордан Попенк и Јули Ценг, кои опишаа метод за изолирање на специфични моменти кога човекот е фокусиран на една идеја, феномен што истражувачите го опишаа како „црв во умот“. Тие велат дека студијата покажала дека мерењето на мислите може да го предвиди карактерот на човекот.

Се проценува дека просечна личност има околу 6.200 мисли на ден.

Businessman standing at the entrance of maze and looking confused to find the way to bank

– “Кога некое лице започнува нова мисла, тој создава нов „мисловен црв“ што можеме да го откриеме. Исто така, забележавме дека овие мисли се појавуваат исто како што се појавуваат нови настани на екранот додека гледаме некој филм. Набудувањето ни помогна да ја потврдиме идејата дека појавата на нов мисловен црв одговара на транзицијата на мислата.” – објаснува Попенк.

Овие откритија се засноваат на постојните когнитивни невронаучни истражувања кои датираат повеќе од една деценија и ни даваат нови сознанија за текот на мислата. Претходно, истражувањето беше насочено кон користење на мозочна слика за да открие што мисли некое лице во одреден момент, споредувајќи активност со познати модели на работа на мозок. Но, големото ограничување на ова истражување беше дека ви треба образец за речиси секоја идеја што сакате да ја набљудувате , што значи дека процесот на истражување е скап и одзема многу време.

Thinkstock

„Ние ги подобривме истражувањата со тоа што се откажавме од обидот да разбереме што мисли човекот и наместо тоа, се фокусиравме во кој момент тој го променува текот на мислата“, вели Попенк. Така, истражувањето им овозможува на научниците да препознаат кога некој размислува за нешто ново.

„Може да речете дека го прескокнавме речникот, обидувајќи се да го разбереме интерпункцискиот јазик на умот“, додава тој.

Во истражувачката работа се забележува дека научниците се повеќе се заинтересирани да проучат како човечката свест постојано тече од една во друга мисла. Според изјавата на универзитетот, ова истражување може да помогне да се испита ефектот на надворешните фактори врз нашите облици на размислување, од пиење чаша кафе до гледање филм по втор пат.

– “Претходно, истражувањата честопати се потпираа на волонтерите за да ги опишат сопствените мисли, што е многу несигурен метод. Но, да се ​​биде во можност да се препознае и да се мери пристигнувањето на нови мисли, помага во тоа да се истражи времето и темпото на мислите. “- објаснува главниот истражувач.

Во понатамошните истражувања, овој тим планира да разгледа како се менува когнитивната динамика во текот на целиот живот и да се обиде подобро да разбере како стапката на ментална активност – времето што и е потребно на една личност да се движи од мисла на мисла – е поврзана со нивните лични карактеристики.

– “На пример, ние сме заинтересирани за тоа како стапката на ментална активност се однесува на можноста на една личност да се концентрира подолг временски период.Исто така, планот е да се испита дали мерките за динамика на мислењето можат да послужат за клинички цели. На пример, нашите методи би можеле да поддржат рано откривање на нарушувања на мислите како шизофренија или брза промена на мислата во ADHD и слично. Сметаме дека овој метод има многу потенцијал.” заклучува Попенк.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi