Не заборавајте да погледнете во небото ВЕЧЕРВА: Не чека вистински спектакл, тешко дека ќе го видите ова повторно во животот!

21 декември, 2020
сунце

Експертите велат дека овој редок настан ќе биде видлив на ведро небо околу еден час по зајдисонцето.
По цели 800 години, на небото над Земјата ќе се појави „Божиќната sвезда“. Имено, како што веќе напишавме, ќе има спој, односно пристап на Јупитер и Сатурн, секако виден од Земјата.

Двете најголеми планети во Сончевиот систем, погледнати од Земјата, ќе бидат толку „блиски“ на 21 декември што ќе изгледаат како „двојна планета“.

Од Земјата, треба да изгледа како едно светло место на светлината. Искуството може да биде расипано само од лошите временски услови, бидејќи најдобро време за разгледување на овој уникатен феномен ќе биде околу еден час по зајдисонцето.

Овој феномен нема да се повтори сè до 2080 година.
Овој пристап на Јупитер и Сатурн, може да се забележи, е доста редок. Следниот ваков спој, предвидуваат астрономите, ќе биде во 2080 година. Спојот на sвезди е исто така можно објаснување на „Божиќната ѕвезда“.

Имено, според Евангелието според Матеј, ѕвездата ги донела Светите Тројца кралеви во Витлеем, каде што се родил Исус. Некои научници веруваат дека овој феномен можеби бил редок троен спој на Јупитер, Сатурн и Венера. Таков близок изглед на небото нема да се повтори до 15 март 2080 година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi