Неколку интересни факти што треба да ги знаете за коњакот

3 декември, 2020
konjak-825x510

Џин, водка, виски, текила, рум – просечниот љубител на алкохолот веројатно е запознаен со овие пијалоци, но што е со ракијата? А коњакот, најпознатиот член на неговото семејство?

Ако сакате да научите нешто интересно за овој кралски пијалок, ви донесуваме краток преглед на основните и интересни факти, затоа слободно започнете да читате.

Во категоријата ракија, коњакот е како шампањ

Коњакот е вид ракија, или дестилирано вино, произведено во специјално дефиниран регион од околу 200 000 хектари, што го опкружува градот Коњак на западниот брег на Франција. Секој коњак е ракија, но не секоја ракија е коњак!

Постојат 6 специјални региони каде се произведува коњак

Во рамките на оваа „обележана област“, ​​како што официјално се нарекува, има 6 производни области кои се дефинирани од територијата на која се наоѓаат. Од највисок квалитет до најнизок квалитет се: Grande Champagne, Petit Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois и Bois Ordinaires. Скоро секоја мешавина од коњак е неколку eaux-de-vie (дестилирани пијалоци со различна старост) кои доаѓаат од овие 6 региони за да го добијат најдобриот можен вкус.

Постојат многу строги закони за производство на коњак

Еве некои од нив: коњакот мора да се прави од еден вид или комбинација од само три вида грозје (тоа се Ugni Blanc, Folle Blanche и Colombard). Мора да има најмалку две години. Исто така, мора да помине процес на двојна дестилација во бакарен сад со одредена форма и конфигурација. Грозјето од кое се произведува може да се бере само во октомври, а дестилацијата може да се изврши само од 1.11. до 31,3! Бурињата во кои старее коњакот мора да бидат изработени од посебен француски даб кој расте само во две шуми.

Класификациите на коњакот (VS, VSOP, XO) се всушност многу едноставни

Постојат три главни класификации на коњак – VS (многу посебен) се однесува на коњак стар најмалку две години (може да се обележи со три sвезди), VSOP (многу супериорен стар блед) е стар најмалку 4 години, додека XO (дополнително старо) стар најмалку 10 години.

Постојат дополнителни, помалку познати класификации на коњак

Исто така постои и помалку позната терминологија што може да се искористи за класифицирање на коњак – Napoléon (всушност стар колку XO коњак иако тој е претежно презентиран на пазарот како нешто помеѓу VSOP и XO), Vieux (што значи „стар“ и терминот исто така се однесува на коњак помеѓу VSOP и XO класификации), Hord d’age (преведен приближно „над времето“ и се однесува на коњак кој е најмалку десет и може да биде стар 40, па дури и 50 години).

Коњакот се пие од округли чаши за да остане топол

Познатите тркалезни чаши за коњак се дизајнирани да пренесуваат топлина од вашите дланки во пијалокот содржан во чашата. Идеалната температура на коњакот е околу 20 степени.

Коњакот не се подобрува со текот на времето

За разлика од виното од кое се прави коњак, тој нема да старее и да се подобрува со текот на времето. Меѓутоа, ако чувате шише коњак на ладно и темно место, тој ќе остане исто толку вкусен цело време, сè додека не го отворите шишето.

Колку е потемен, толку е постар

Младиот коњак е обично посветла боја што донекаде потсетува на мед, а со стареењето станува потемен и станува килибар. Овие промени во бојата се случуваат благодарение на танинот што се наоѓа во дабовите буриња (во кој се одвива процесот на стареење).

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris