Неверојатна камена куќа како да е од семејството Кременко

5 јуни, 2020
kamen

Во последниве години, Casa do Penedo го привлече вниманието на љубителите на дизајнот и архитектурата, а ја посетуваат голем број туристи од целиот свет.

На северот на Португалија има прекрасно архитектонско дело наречено „Каса до Пенедо“ или „Куќа на карпата“. Оваа необична куќа стои на еден рид во планините Фафа и совршено се вклопува во околината, што го прави речиси невидлив од далечина.

Го доби своето име „Куќа на карпите“ затоа што е изградено помеѓу четири огромни камени карпи кои служат како sидови , а неодоливо потсетува на домот на семејството Кременко од популарната анимирана серија, па некои го нарекуваат „куќа на Флинтстоунс“.

Изградбата на куќата започна во 1972 година и беше завршена две години подоцна, во 1974 година. Изградена е од еден португалски инженер од Гимараш, кој првично го користел како викендичка во селото. Денес, Каса до Пенедо е мал музеј на фотографии и мошти.

Сè освен вратите, прозорците и покривот се изработени од камен, а ентериерот е украсен во рустикален стил. Мебелот и тесното скалило се направени од дрво, а секоја од собите има различна форма.

Софата во куќата е направена од бетон и еукалиптус дрво и тежи 350 килограми. Во куќата има камин, а надвор има топол базен врежан во камен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi