НОВА ТЕОРИЈА НА ЗАГОВОР СЕ ШИРИ НА ИНТЕРНЕТ: Дали Бетовен всушност бил црнец?

20 јуни, 2020
betoven

Фламанското потекло на семејството на композиторот, комбинирано со гласини преку Интернет дека го има прекарот „Шпанец“ заради неговата темна боја на кожа и коса, започна дебата за тоа дали музичарот, кој широко се смета за еден од најголемите класични композитори во музичката историја, е всушност црнец.

Во морето на теории на заговор, вклучително и дека кралицата Елизабета II е канибал и дека НАСА ја крие вистината за постоењето на друго Сонце, се појави уште едно: Лудвиг Ван Бетовен всушност бил црн и Европејците намерно го покриваа тој факт, пренесува Спутник.

Тврдењето за прв пат се појави на интернет во 2015 година, во кое се вели дека композиторот бил со африканско потекло и дека носел бел прав кога се појавувал во јавност или настапувал за да го скрие својот идентитет.

Покрај тоа, пијанистот користел и двојник кога уметниците сакале да го сликаат неговиот портрет.

Интернет-корисниците во тоа време не посветуваа многу внимание, но по неодамнешните протести против расна дискриминација во Соединетите држави и низ целиот свет, тврдењето повторно ги излудува корисниците на социјалните мрежи, при што некои ги обвинуваат белците историчари дека ја кријат вистината.

Твитовите што кружат на социјалните мрежи тврдат дека Бетовен бил црн, покажувајќи скриншотови од написи и современи налози како „доказ“.

Сите истражувања и студии за генеалогијата на Бетовен сугерираат дека тој не бил црн, иако тој сигурно имал пријателства со црни музичари.

Во секој случај, Интернетот се забавуваше и реагираше вака на уште една теорија на заговор:

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi