Обожавате гуми за џвакање? Токму тоа би можело да биде причина за вишок килограми

30 ноември, 2020
b5b45047bdd0c0480fc8035b9938fe6e

По гуми за џвакање обично се постегнува во моменти на стрес, глад или кога сакаме да го освежиме здивот. Но, важно е да не се претерува затоа што тие можат да предизвикаат некои последици


Прекумерното џвакање може да ги зголеми мускулите на вилицата. Експертите потсетуваат дека оваа навика, ако е прекумерна, може да ги промени карактеристиките на лицето. На пример, некој може да добие линија на квадратна вилица. Покрај тоа, прекумерната употреба на мускули за џвакање може да предизвика главоболки.

Гумата за џвакање може да поттикне потрошувачка на нездрава храна Ако редовно џвакате гума за џвакање пред јадење, веројатно повеќе би сакале да јадете нешто нездраво. Барем ова го покажа истражувањето спроведено во 2013 година. Тоа е затоа што ментолот во гумата за џвакање додава горчина на овошните вкусови, а некои луѓе може да се обидат да го потиснат вкусот со нездрави и лесно достапни алтернативи, како што се хамбургери или чипс.

Гумата за џвакање без шеќер може да предизвика надуеност Гума за џвакање може да доведе до голтање на вишок воздух што може да предизвика болка во стомакот и надуеност.

Dreamstime

Вештачки засладувачи можат да ја променат вашата цревна флора Гума за џвакање без шеќер е доста популарна кај луѓето кои се обидуваат да ја одржат формата. Сепак, некои истражувања велат дека ако таквата гума за џвакање содржи вештачки засладувачи, нејзината честа потрошувачка всушност може да доведе до дисбиоза на цревната флора и да ги охрабри бактериите одговорни за дебелината.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi