Од каде доаѓа обичајот да се истура вода по некого со надеж дека тоа ќе му донесе среќа?

28 октомври, 2020
20100617_public_shutterstock__Di002820697_1000x0

Според верувањето кај Македонците, истурање вода врз лице кое оди на пат или да заврши некоја работа, носи среќа и се прави со цел да се заврши работата или патувањето среќно.

Се практикува и кога се оди на училиште, на испит, разговор за добивање работа, одење во војска и слично. Еден од најстарите ритуали е повикувањето на среќата што ја знае нашата традиција.

Етнолозите сметаат дека истурената, т.е проточна вода ја симболизира подвижноста, леснотијата на движење, дека не застанува и не заглавува и дека со истурањето на вода се чини дека нечија работа ќе помине непречено како истурената вода.

Во прилог на ова тврдење на етнолозите се и зборовите што се изговараат при излевање на вода и кои се запишани во некои области.

На самиот чин на истурање вода, треба да се каже: “Нека да оди чисто и бистро како вода!”

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum