Ова село е интересно за туристите: Не припаѓа на ниту една земја во светот!

24 октомври, 2020
село

Локалното население се разликува од жителите на другите села кои се во границите на соседните земји и тие се горди на својот статус, а една од причините е што селото е тешко пристапно. Затоа е интересен за туристите, од кои има сè повеќе.

Туртук е многу тешко да се најде. Сместено е на самиот крај од долината Ладах Нубра, на крајниот север од Индија. Опкружен е со реката Шиок и високите врвови на планинскиот венец Каракорум.

Од сите страни има стрмни карпи и има само еден пат што води кон селото, но и од него. Но, можеби поинтересна од патот е историјата на селото – единственото во светот што ја изгубило својата држава, според Би-Би-Си.

Додека остатокот од долината Ладах е населен со будисти од Тибет, кои го населуваат Ладак, Туртук е село населено со жители кои припаѓаат на Балтис – етничка група од тибетски корени кои главно живеат во Пакистан во регионот Скарду.

Всушност, Туртук беше дел од Пакистан се до 1971 година, кога индиската армија го окупираше за време на граничната војна долж Линијата на обележување, спорна линија што минува низ некои од највисоките и најтешките планини на земјата.

Селото е отворено за туристи во 2010 година

Индија никогаш не го вратила селото поради безбедносни проблеми на границата. Жителите кои ги посетија пријателите или беа на таа страна од границата тој ден во 1971 година, никогаш не можеа да се вратат дома, а Индија ја одржуваше областа затворена со години и одржуваше строга контрола над регионот.

Конечно во 2010 година, Туртук беше отворен за туристи, што им овозможи на странците да видат уникатно село и начин на живот. Жителите на Балти ги користат карпите во Каракорум за да ги градат своите куќи. Каменот се користи и за асфалтирање на улиците, но и за градење канали за наводнување, со цел да се напојат нивните посеви.

Туртук се наоѓа на помала надморска височина од другите места во долината и се наоѓа на само 2.900 метри надморска височина. Летото тука може да биде прилично топло, а селаните ги користеа карпите за да изградат магацини од природен камен што ги користат за чување месо, путер и друга расиплива храна.

Животот е мирен во Туртук
Исто така познати како „nangchung“ на Балтикот, што значи „студена куќа“, овие камени бункери се дизајнирани да имаат празнини што овозможуваат ладен воздух да минува низ нив, што ја одржува храната ладна.

Селаните добија индиски лични карти по преземањето во 1971 година, а неодамнешните напори за модернизација на долината Нубра, од подобри патишта, здравствени услуги и превоз, како и неодамнешниот бум на туристичките патишта, ветуваат подобри времиња за Туртук.

Духот на Индија не се чувствува премногу, а тука се: овошни насади, џамија Норбакши, камени куќи и канали за наводнување – како и традиционални балтички јадења.

Селото е особено убаво во есен, кога редовите на тополите ја менуваат бојата. Иако во другите делови на Ладах користат камен за да градат куќи, тие не се никаде толку цврсти и стабилни како во Туртук, без оглед на тоа што станува збор за област на земјотреси и свлечишта.

Тоа е место каде што жителите не само што научија да живеат во хармонија со својата околина, туку и успеаја во тоа. Жителите остануваат верни на својата култура и корени и покрај тоа што ја ’изгубија’ својата татковина. Тие исто така гледаат во иднината со туристи од целиот свет кои ги посетуваат секој ден.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum