Овие 5 случувања од детството ја формираат психата на човекот: Тие ни го одбележуваат животот

20 ноември, 2020
234741_shutterstock-1481153783_ls


Искуствата што ни се случиле во детството нè следат цел живот и се честа причина за вознемиреност и други нарушувања од кои страдаме во зрелоста, велат психолозите.

Се разбира, ова не е правило што важи за секого, но траумите од детството секако влијаат на ризикот од подоцнежен развој на психолошки проблеми. Дали сте искусиле некоја од овие 5 работи како дете?

1. Насилници или жртви на злоупотреба

Студија објавена во 2013 година во стручното списание ЈАМА Психијатрија покажа дека луѓето кои биле злоупотребени на кој било начин во детството, имаат поголема веројатност да развијат ментални нарушувања во адолесценцијата, а истото важи и за луѓето кои самите биле злоставувачи. Потенцијалните последици од ваквите искуства се депресија, вознемиреност, напади на паника и многу повеќе.

2. Вашите родители страдале од вознемиреност

Ако родителите го имале овој проблем, ризикот дека детето ќе развие слично нарушување е зголемен. Истражувањата покажуваат дека децата кои пораснале со вознемирени лица поверојатно размислуваат негативно и полека одат кон депресија.


3. Никогаш не ризикувавте

Дури и прекумерната заштита на родителите може да биде причина за вознемиреност во зрелоста. Кај ваквите деца, стравот од каква било потенцијална опасност расте и ова однесување се пренесува до зрелоста. Поради недостаток на искуство, секоја тешка ситуација може да предизвика вознемиреност.

4. Како дете поминавте многу стресни ситуации

Ако сте биле под стрес како дете од разни причини, повеќе сте подложни на анксиозно растројство.

5. Не сте добиле доволно љубов

Без оглед на тоа како мислите или не го забележите, недостатокот на љубов во детството силно влијае на секоја личност. И истражувањето потврди дека возрасните кои не добивале доволно љубов како деца стануваат поподложни на депресија и анксиозно растројство.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi