ОВИЕ ЛУЃЕ ЗРАЧАТ и знаат да ЗАВЕДУВААТ: Ја откривме ТАЈНАТА НА УСПЕХОТ!

26 октомври, 2020
шармѓ

Сигурно сте го почувствувале тоа неколку пати, додека гледате во некоја личност, следејќи го внимателно секое движење, следејќи ги сите изговорени зборови, како да сте хипнотизирани.


Харизмата е привлечна „енергија“. Тоа не е само некој кој има„добра енергија“, туку и ја создава!
Дали е тоа вродена особина или може да се стекне со текот на времето?

Самиот збор харизма значи „подарок“. Многу колеги велат дека тоа е вештина, а јас би додал дека е и способност. Можеби би можеле да го наречеме дар среќа, ако имавме можност да развиваме таленти на рана возраст. Ако го погледнеме на овој начин, ќе заклучиме дека можеме да го развиеме подоцна, кога самите ќе ги обезбедиме условите за тоа – вели Ивана Пауновиќ, психолог, психотерапевт и супервизор.


Харизмата најчесто се јавува во детството. Тоа се децата кои уживаат во егзибиционизам, се изразуваат слободно и радосно, без многу блокади.

Харизмата се развива.
Вистинската харизма исто така вклучува емпатија, рамнотежа на сопствените и туѓите потреби, барем во нејзината здрава форма. Како и другите особини, така и оваа започнува да се развива рано и да се здобива со квалитет со текот на годините, со проширувањето на способностите на детето.

Кои се сличностите и разликите помеѓу харизмата и шармот?

Харизмата е поширока карактеристика на битието, за разлика од шармот, кој е повеќе поврзан со самата комуникација. Така, шармот е повеќе површна одлика, па затоа продавачот може да ве шармира да купите и да пробате нешто, но самата харизма ве повикува да искусите и да останете – објаснува Ивана Пауновиќ.

Оптимистите прифаќаат и се радуваат на животот.
Најголемата предност на харизматичните луѓе во однос на другите е тоа што уживаат во животот. Не во смисла на идеализирана претстава за животот. Тоа е радост во која преовладува оптимизмот, но секако е составен од тага, грижи и стравови. Прифатени се сите делови од животот.

Погледот за животот е оптимистички. Тоа е став што има смисла, исто така е акција на постојано наоѓање на смисла. Харизматичната личност го троши својот живот како би го имала повеќе – вели Ивана Пауновиќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum