Плажа на смртта – туристите сакаат да се бањаат таму, а не знаат дека тоа место има грозоморно минато!

27 јули, 2020
5454545

Замислете да пливате на плажа каде што некогаш се правеле срца во песок, но од крв?

Историјата се сеќава на австралискиот остров Ротнест по тоа што на сите 60 плажи се убивале Абориџини кои имале од 7 до 77 години. Од 1838 година, островот служеше како затвор за Абориџините и таа практика траеше скоро 100 години.

Затворениците биле носени од цела Австралија, претежно поради најмали престапи, како кражба на храна, а стотици од нив загинале или умреле како резултат на тортура и болести. Затворот конечно се затвори во 1931 година, и беше утврдено дека 10 проценти од затворениците починале од сипаници, неухранетост и грип.

Денес, повеќето луѓе од таа област го доживуваат затворот како стар концентрационен логор, поради што не им е јасно како туристите доаѓаат овде без никакво чувство за каење, а дури има и некои споменици кои потсетуваат на настаните што се случувале тука.

Луѓето беа мачени во затвор, врзувани со ланци, условите беа ужасни. Немаше тоалети или кревети, а подовите беа претежно влажни и трошливи. Токму поради лошите услови и пренатрупаноста (понекогаш дури десет луѓе во една ќелија), болестите се ширеа брзо.

Абориџините ја основаа “Rottnest Island Deaths Group” пред неколку години, која се бори да за заштита на гробовите на нивните предци кои умреле таму.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi