Подемот и падот на спектакуларната измамничка од модерната историја!

11 октомври, 2020
vizual-prevarantice-790x388


Во последниве години, ги задржувавме воодушевувачки бомбастичните приказни за подемот и падот на неколку измамници, но гладот ​​на јавноста за понатамошно расплетување на приказни, кои сега се во нивната фаза на „закон и ред“, е целосно незаситна. Како можеше таа? Како го стори тоа? Како не успеа? А што носеше додека се случуваше сето тоа?! Да се ​​нурнеме во приказните за најспектакуларните измами на деценијата …

Нејзината компанија наречена Теранос наскоро привлече сериозни инвеститори и разни моќни луѓе благодарение на инспиративната приказна и довербата на семејните пријатели кои, за среќа, беа важни политички и претприемачки фигури и можеа да и дадат ветер, поточно тајфун во грбот. Не само што технологијата ветуваше тектонско поместување во област каде што немаше голем напредок со децении, туку претставуваше потенцијал за сериозен отпор кон големите приватни фармацевтски компании кои одржуваа високи цени на здравствената заштита во САД. Теранос беше асистент, со поддршка што го крена во компанија вредна девет милијарди долари, со стотици вработени научници и инженери, а Холмс стана икона покрај Гејтс пред триесеттите години. По скоро петнаесет години стабилно искачување, вредноста на Теранос падна на нула преку ноќ, а Холмс се најде на суд.

Околу 2014 година, системот на Теранос конечно беше имплементиран во голем број аптеки, со намера нивната опрема за испитување на крвта да им биде достапна на луѓето низ целата земја. По пристапни цени, луѓето можеа да нарачаат тестови на крвта за прв пат самостојно, без рецепт (Холмс дури лобираше да се промени законот за здравствена заштита за да се овозможи тоа). Имаше неколку стотици тестови на менито, и сè што требаше да направите беше да ослободите неколку капки капиларна крв од прстот. Проблемот е во тоа што апсолутно беше невозможно да се исполнат ветувањата што Теранос им ги даде на своите пациенти.

Дури и кога стана јасно дека ништо не работи – физички беше невозможно да се развие толку софистицирана механика на толку мал простор, така што беа користени уреди купени од други трговски компании, некои тестови не може да се вршат на капиларна крв, на некои им требаше повеќе крв. така, крвта се разредуваше, што ја намали точноста на резултатите – вработените тешко можеа да се справат со вложување толку многу време и напор во нешто што можеше да биде јасно уште од самиот почеток, што не беше изводливо. А, Џобс го бараше невозможното и успеа, нели?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum