Подоцна отколку што мислевме: Откриено кога стануваме „возрасни“

11 декември, 2020
untitled-design-2020-07-20t102158-335

Што го прави возрасен човек возрасен? Дали има предефинирана возраст? Кажи, кога ќе наполниш 18 години и официјално ќе станеш возрасен во голем дел од светот? Или, може да поминете како возрасни само откако ќе извршите одреден број претходно избрани обреди на премин во зрелоста? Хипотека, брак, работа од 9 до 17 часот, две деца, автомобил и свој покрив над главата?


Волшебните триесетти години

Причината поради која научниците ги препознаа нашите триесетти години како влезна точка во зрелоста, се должи на степенот на промени, особено во мозокот, кои се јавуваат во доцната адолесценција и во текот на дваесеттите години. На пример, нашите неврони продолжуваат да се развиваат, поврзуваат и рафинираат во третата деценија, дури и ако поголемиот дел од промените се случиле во средните тинејџерски. (И сè уште може да се промени по нашиот триесетти роденден.)

24sata


Адолесценцијата се одложува

Терминот „адолесценција“ за прв пат беше опишан во трудот од 1904 година објавен од психологот Г. Стенли Хол под наслов „Адолесценција“. Таа го дефинираше зборот како „фаза од животот што се протега помеѓу детството и зрелоста“. Повеќето од нас ја поврзуваат оваа фаза со адолесценцијата, но може да започне уште на 10-годишна возраст, велат истражувачите, кога некои девојки ќе започнат да влегуваат во пубертет.

Тие продолжуваат, објаснуваат тие, „до дваесеттите години“, додека телото и мозокот продолжуваат да се развиваат, а социо-економските услови (зголемувањето на трошоците за домување, нестабилниот пазар на трудот и студентските долгови) ги одложуваат традиционалните патокази за зрелоста (партнерство, родителство и економска независност). ) и го продолжува периодот на „полу-независност“, т.е адолесценцијата.

Мудроста ќе почека …

Излезе дека животот е навистина најдобра училница. Тим психолози анкетираше луѓе од сите возрасти за бројни животни проблеми, проценувајќи ја способноста на индивидуата да усвои туѓо гледиште, да ги прошири ставовите, да примени знаење од други области, да предвиди промени и слично. Истражувачите откриле дека во најстарите групи луѓето добиле најмногу поени, а најдобри решенија биле оние на возраст од 60 до 90 години.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris