Погледнете како Фејсбук и го уништи животот на една млада девојка од Атина: Мислиме дека СИТЕ ЌЕ ИЗВЛЕЧАТ ОДЛИЧНА ПОУКА…

19 јуни, 2020
facebook

Јоана Палеоспиру (34), која беше брутално нападната со киселина во атинската населба Калитеа, во моментот е во 5-та операција во обид да го спаси лицето. Една млада жена облечена во црно со маска ја чекаше младата девојка под скалите на зградата, а штом Јоана го повикала  лифтот, таа излетала надвор и фрлила сулфурна киселина во лицето.

Три недели по бруталниот напад што предизвика Joана да запали 93 проценти од нејзината кожа на лицето, 35-годишната Ефи, која жртвата ја знаеше површно, беше уапсена.

Сепак, мотивот за нападот е една од најневеројатните приказни што ќе ги слушнете, што треба да послужи како потсетник за да се погрижите кој е меѓу нашите пријатели на Фејсбук.

Имено, благодарение на набљудувањето на повикот и локацијата на мобилниот телефон, грчката полиција успеа да открие дека 35-годишната Ефи е на местото на злосторството, а при претресот на нејзиниот стан се пронајдени состојки кои правеле киселина, како и облеката што ја носела.

Полицијата, исто така, дошла до информација дека Ефи претходната година ја следи несреќната Јоана, сè затоа што нејзиното момче ја додало на Фејсбук.

Болна љубомора како мотив

Се започна кога тогашното момче на 35-годишната Ефи, кој го изврши нападот, ја додаде Јоана на Фејсбук на крајот на 2018 година.

Оттогаш, Ефи стори сé за да се доближи до Јоана за да открие дали нејзиното момче ја малтретира.

Покрај тоа, Јоана секогаш била подготвена да и одговори.

Вака изгледаше нивната кореспонденција:

Ефи: Дарли, дали е сè во ред? Зар не ти пречи повторно?

Јоана: Па, така е. Следното утро … Ми посака добро утро, такво нешто. Не знам каква е вашата врска, но би ве советувала да се држите подалеку од него. Мажот живее на Фејсбук. Мислам дека не вреди да се расправам. Секако не му одговорив.

Ефи: Може ли да ти се јавам? Јас го немам вашиот телефон. Како заврши вашиот разговор?

Јоана: Ми рече да уживам, јас одговорив  „исто така“.

Таа наскоро повторно ја контактираше.

Ефи: Добра вечер, како си?

Јоана: Драги мои, одлично, вие? Се надевам дека сè е во ред со тој лик.

Ефи: Јас сум добро. Дали тој повторно ти напиша?

Јоана: Не, добро, ќе ти кажам дека не.

Ефи: Знам и многу ви благодарам.

Јоана: Се надевам дека сè ќе биде добро. Бакнување

Ефи: Го сакам тоа

Двете жени разменија само 11 пораки, секогаш по иницијатива на Ефи. Последната порака беше во јули 2019 година.

Кој е мистериозниот маж што го предизвика нападот?

Четириесетгодишниот маж, кој како и остатокот од Грција, слушнал за случајот и бил шокиран, немал идеја дека има врска со тоа.

Тој беше во површна врска со Ефи бидејќи, поради природата на својата работа, не сакаше да биде приврзан кон никого.

Прекрасната Јоана се појави на Фејсбук, а нивна заедничка пријателка беше Ефи. Тој реши да ја додаде и пиша само неколку пати, и тие не се ни виделе како живеат во нивните животи.

Последната преписка со полицијата беше интересна.

40-годишник: Здраво, каде се изгуби? Ти посакувам се најдобро.

Јоана: Леле! Добро, како си? Што прави Ефи?

40-годишник: Добро сум и јас. Искрено, долго време не сме чуле едни од други, верувам дека е добро. Ако зборувате за приватни работи, тогаш сигурно знаете каква е состојбата на нештата. Ние не бевме ниту во врска, како што знаете, заради мојата работа за минатата или две години, не можам да се поврзам. Таа е добра девојка и секако дека сме во добри односи. Напротив, не се расправавме. На крајот на краиштата, не верувам дека можеше да и кажете нешто за мене бидејќи никогаш не се запознавме блиску, но добро. Ако е така, се надевам дека е убаво.

Адвокатот на човекот зборуваше во јавноста, велејќи дека во моментот бил во „психолошки шок“ и дека морал да го смени местото на живеење заради притисокот во медиумите.

Младата Јоана моментно е во болницата, каде чека на операција, со надеж дека лекарите ќе можат барем малку да ги ублажат страшните последици од киселинскиот напад. Ефи е во притвор каде сè уште не сака да каже ништо.