ПОГРЕШНО ВЕРУВАЊЕ: На кого и како црните мачки носат (не)среќа?

17 ноември, 2020
a5823ec8c0e3bf07bca24b2707ea22b51b959356

Античките Египќани многу ги ценеле црните мачки.

Една од најпознатите фигури на црна мачка од тоа време е Басет, позната како Божица на мачките.

Неправедно обвинети, црни мачки биле прогонувани и мачени со векови.

Црните мачки се сериозни жртви на предрасуди, иако единственото нешто што ги прави да се истакнат е бојата на нивното крзно. За среќа, за разлика од широко распространетиот страв дека црната мачка, како знак на несреќа, нема да го премине вашиот пат, има и примери кои зборуваат за сосема различни интересни работи поврзани со овие животни.

Мачките беа гледани на бродовите за да фатат глувци, но морнарите генерално претпочитаа црни мачки верувајќи дека тие ќе донесат среќа и ќе обезбедат нивно безбедно враќање дома.

Во соодветно светло, нијансите на влакната на црни мачки варираат од црн јаглен, сиво-црна до кафеаво-црна боја. Постојат 22 различни видови на црни мачки, а единствената официјално призната е расата Бомбај, чија пигментација на црно влакно е многу поголема кај мажите отколку кај жените, а високото ниво на меланин во пигментот предизвикува жолти очи.

Античките Египќани многу ги ценеле црните мачки. Една од најпознатите фигури на црна мачка од тоа време е Басет, позната како Божица на мачките. Секој што ѝ наштетил на црна мачка ќе биде казнет.

Малкумина знаат дека „Светскиот ден на црната мачка“ се слави на 17 август. Овој ден е основан за да им оддаде почит на овие прекрасни мачки, за кои сме грешеле многу низ вековите, благодарение на предрасудите и суеверието.

Во Велика Британија се верува дека црната мачка е поврзана со среќен брак, а црните мачки често се насликани на покани за венчавки, картички за младенци, како и други украси поврзани со венчавката.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi