ПОЗНАТ АСТРОЛОГ ОБЈАСНУВА: Пресврт за кој никогаш не сте ни сонувале: После 30-та година од животот, подзнакот управува со нашите животи

28 октомври, 2020
tumblr_ngzqrpZnBV1tkkiwro1_1280_1000x0

Ако првата астролошка куќа е празна, односно нема планета во неа, што многумина ги фрла во очај, не значи дека…

Толкувањето на хороскопот започнува од подзнакот, т.е. од врвот на првата астролошка куќа и се толкува во насока спротивно од стрелките на часовникот, како и споредбите на астролошката куќа. Ако првата астролошка куќа е празна, т.е. во неа нема планета, што многумина ги фрла во очај, не значи дека човекот е слаба личност или дека нема да се реализира во животот, дека нема да биде здрав, долговечен, среќен итн. веќе може, до одреден степен, да укаже дека некое лице е подготвено да ги потчини своите лични цели и желби на другите. Ова се токму луѓето на кои е лесно да се влијае, особено ако нивниот подзнак потпаѓа во една од т.н. променливи знаци (Близнаци, Девица, Риби – прилагодливи), но добрата страна на таквата празна астролошка куќа е прилагодливост, освен ако не падне во некој од фиксните знаци (Бик, Лав, Шкорпија или Водолија – упорни) кога има тенденција да покажува, често самоуништувачка тврдоглавост.

Исто како што постои израз „слаб“ или „силен“ знак, така и подзнакот може да биде „слаб“ или „силен“, што значи дека едно лице нема да ги има типичните карактеристики на знакот во кој е роден или знакот во кој паѓа подзнакот, туку оној што следи. Ако, на пример, подзнакот е во еден од кардиналните знаци (Овен, Рак, Вага или Јарец) и Асцендент. т.е. подзнакот паѓа на првиот степен на тој знак, а во неговата близина се Сонцето, Марс, Плутон, Венера, Јупитер, засновани на симболиката на овие планети, може да се заклучи дека едно лице ќе се насочи кон активности во кои може да стане познат, богат и дека не може лесно да се влијае врз неговата волја.

Комбинација на знаци и подзнаци

Комбинацијата на знаци и подзнаци ги открива главните карактеристики на вашата личност и впечатокот што го оставате на околината на прв поглед. Комбинацијата на знаци и подзнаци, асценденси, може да ги открие главните карактеристики на вашата личност и впечатокот што го оставате на околината на прв поглед. Бидејќи, секој хороскопски знак е под влијание на одреден елемент, оган, земја, воздух или вода. Огнени знаци се Овен, Лав и Стрелец, земјени: Бик, Девица и Јарец, воздушни: Близнаци, Вага и Водолија и водени: Рак, Скорпија и Риби. Во зависност од тоа дали сте родени во оган, воздух, земја или вода, постојат 16 комбинации на знак и асцедент.

■ Земјен знак – огнен подзнак – Вие сте практични и ентузијасти. Немате премногу трпеливост, па затоа често реагирате импулсивно. Уживате да бидете главни и да бидете постојано во центарот на вниманието, што може да биде многу заморно за вашата околина.

■ Земјен знак – воздушен подзнак – Вие сте страствен и комуникативен, лесно „запалувате“ за нова идеја. Иако знакот во кој сте родени се карактеризира со истрајност, вие често немате доволно трпеливост да го завршите започнатото. Вие сте добар планер.

■ Земјен знак – Земјен подзнак.- Одлична комбинација, иако знаете да бидете малку бавни. Сепак, сè што започнувате и завршувате. Вие сте тврдоглави и многу упорни, и ви е тешко да отстапите од вашите ставови и мислења.

■ Земјен знак – Воден подзнак – И ова е многу добра комбинација, бидејќи „земјата апсорбира вода“. Вие сте многу практични, но и интуитивни. Вашата емоционалност е најизразена во врска со партнерот на кој може да му пречи вашата љубомора и посесивност.

■ Воздушен знак – Огнен подзнак – Одлична комбинација, бидејќи воздухот го разгорува огнот, така што нема ништо што не можете да направите и да постигнете, под услов да бидете добро организирани. Вие сте комуникативни и страствени.

■ Воздушен знак – Воздушен подзнак – Вие сте комуникативни и стигнувате насекаде. Вие сте премногу размавтани, затоа што доминира воздушниот елемент, но затоа имате дипломатски подарок. Лесно се дисипирате на неколку страни, па не знаете што започнавте и што завршивте.

■ Воздушен знак – Земјен подзнак – Посилен знак од знак доаѓа до израз во практични животни ситуации. Иако сте комуникативни, понекогаш сакате да бидете сами и да ги полните „батериите“. Имате високи естетски критериуми.

■ Воздушен знак – Воден подзнак – Честопати не можете да се „фатите“. Поради водениот подзнак, склони сте на промени во расположението што може да варираат од ентузијазам до летаргија. Имате талент за уметност.

■ Огнен знак – Огнен подзнак – Вие сте полни со иницијатива и ентузијазам и сте многу темпераментни. Сепак, двојниот оган може да изгори сè околу вас, па често и вие самите страдате затоа што сакате сè „сега и веднаш“. Постојано трчате да сретнете настани како да се плашите дека ќе пропуштите нешто.

■ Огнен знак – воздушен подзнак – Ова е добра комбинација, бидејќи воздухот малку го смирува огнот, иако може да го распали. Пристигнувате насекаде и сте информирани за сè. Вие знаете како да постапувате со луѓето, бидејќи имате дипломатски такт.

■ Огнен знак – Земјен подзнак – овие два елементи не одат добро едни со други, бидејќи огнот може да ја изгори само земјата. Понекогаш се чувствувате како да ја држите едната нога на бензинот, а другата на сопирачката. Иако сте упорни и доследни, може да пукнете кога најмалку се очекува од вас.

■ Огнен знак – Воден подзнак – Ова не е ниту многу среќна комбинација на знак и под-знак, затоа што водата го гасне огнот, така што вашата ревност и иницијатива во деловната активност честопати се расипуваат. Во љубовта сте страствени, љубоморни и посветени на оној што го сакате.

■ Воден знак – Огнен подзнак – Слична комбинација како претходната, но елементот на знакот преовладува, така што ви треба повеќе време за да реализирате некои од вашите планови и идеи. Имате уметнички талент што можете да го претворите во вистинско мало ремек-дело.

■ Воден знак – Воздушен подзнак – воздухот и водата навистина не се сложуваат толку добро, па понекогаш промашувате шанси што можат да ви донесат успех. Вие сте многу емотивни и сочувствителни, па затоа понекогаш станувате жртва на сопствените добри намери.

■ Воден знак – Земјен подзнак – ова е добра комбинација. Имате способност да се справите со разни животни тешкотии, бидејќи сте и практични и многу интуитивни. Сепак, вашата приземјеност понекогаш може да му пречи на вашиот емотивен партнер.

■ Воден знак – Воден подзнак – Вие сте креативни и имате подарок за уметност. Благодарение на силната интуиција, лесно ги „читате“ другите. Вие сте посесивни и љубоморни. Вашата несигурност може да биде камен на сопнување во врската со емотивен партнер.

ЗОШТО ЛИЧИМЕ НА ПОДЗНАКОТ?

Подзнакот го опишува нашиот физички изглед и впечатокот што го оставаме на околината, поради што често се случува да погодиме нечиј подзнак отколку знак. Додека знакот во кој сте родени е, всушност, знакот во кој се наоѓало Сонцето за време на раѓањето, подзнакот е знак што тогаш се издигал на источниот хоризонт. Асцендентот е една од најважните точки на секој хороскоп. Тој е, всушност, оската на првото астролошко поле што ја симболизира нашата личност, го опишува нашиот физички изглед и впечатокот што го оставаме на околината. Затоа ни се случува често да претпоставиме нечиј подзнак, наместо знак. Асцендент, на англиски јазик, значи „оној што се возвишува“ и понекогаш се нарекува асцендентен знак. Како што Земјата се врти околу својата оска, на источниот хоризонт, за 24 часа, сите 12 знаци се менуваат. Затоа, има вкупно 144 (12 х 12) комбинации на знакот на Сонцето и наследникот, и само кај секоја дванаесетта личност овие два знака се совпаѓаат. На пример, двоен Водолија е личност која има и знак на Сонце и подзнак во знакот на Водолија. Во зависност од хороскопскиот знак во кој се наоѓа, асцендентот, односно подзнакот, може да открие многу за нас за кратко време.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum