Проверете дали имате „Ген на задоволство“ за пушење!

24 ноември, 2020
c91d201adcdf05dfaae4a9fc1cc333ca968421d4


Научните откритија покажуваат дека проблемите со откажување од пушење не можат секогаш да се објаснат со слаба волја, но може да зависат од генетска предиспозиција. „Генот за задоволство“ игра улога во дистрибуцијата на допамин, мозочна хемикалија, поврзана со задоволство и чувство на награда, а мозокот ја ослободува при пушење.

Научниците веруваат дека зголемените количини на допамин играат голема улога во развојот на зависност од никотин. Откриено е дека „генот за задоволство“ одредува дали на луѓето ќе им биде полесно или потешко да престанат да пушат.

Научниците наведуваат дека на луѓето со генски тип „А2 / А2“ им е полесно да престанат да пушат отколку на луѓето со генот „А1 / А1“ или „А1 / А2“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi