Реакциите на овие дечиња ќе ве насметат исто како и 16-те милиони останати кои го гледале ова видео

9 јуни, 2020
Young-school-kids-eating-lunch

Децата се најостри критичари, нивните реакции на работи што им се допаѓаат или не им се допаѓаат секогаш се бурни и искрени.

Така и реагираа на понудената храна, односно на најскапите специјалитети што луѓето ги јаделе во последните 100 години.

Пред вас е список на јадења што тие имаа можност да ги испробаат, а изразите на лицата и смешните коментари на децата на оброците што не им се допаднале, ќе ве насмеат до солзи.

1920 година – Сурови остриги

Ова јадење беше популарно во 1920-тите, а реакциите на децата на овој специјалитет беа разновидни. Од самиот факт дека тие сметаа дека е чудно, тие сигурно не беа задоволни од вкусот. Тоа јадење не остави впечаток кај најмладите.

1930 година – Жабји батаци

Жабјите батаци станаа толку популарни во 1930-тите години, што доведе до изградба на водени фарми низ целата земја за да се задоволи зголемената побарувачка. И дали на децата им се допаѓа, не заборавајте да видите во видеото. Тие беа изненадени кога слушнаа што јадат, но сепак го сакаа вкусот толку многу што не можеа да престанат да јадат.

1940 година – Коктели со ракчиња

Поради преголемиот риболов, акциите на ракчиња се намалија во 1940-тите и цените се зголемија, поради што овој коктел со ракчиња стана една од поскапите специјалитети. Најмладите не се многу задоволни од вкусот.

1950 година – Јастог

Јастог порано беше храна за сиромашните. Во еден момент тоа беше дури и храна за затворениците. Јастогот сега е специјалитет што навистина вреди да се проба. Во педесеттите години, добил на цена и станал луксузна храна. Дури и децата останаа без зборови заради фантастичниот вкус.

1960 година – Говедско месо Велингтон во сос од тартуфи

Списанието за гурмани ги прогласи 1960-тите за ера на говедското месо Велингтон. Ваков специјалитет вреди да се испроба, но најмладите беа незадоволни, дури и не успеаја убаво да го исечат. Вкусот на ова говедско ги потсетува на различна храна, но сепак не е нешто од што беа воодушевени.

1970 година – Таглиател со тартуфи

Бидејќи во 1970-тите имаше експанзија на тартуфи, Америка изгуби милиони долари обидувајќи се да ги одгледува. Тартуфите се едни од најскапите храна. Кога најмладите видоа дека тестенини се наоѓаат на менито, нивната среќа немаше крај, но кога го вкусија вкусот на тартуфи, тие беа целосно разочарани.

1980 година – Кавијар и јајца

Кавијарот одамна е луксузна храна, а овој посебен специјалитет беше направен од готвачот Жан-Жорж Воргенест и почнал да се служи во Њу Јорк во ресторанот „Lafayette“ во текот на 1980-тите.

1990 година – Зачинета фоа гра со сос од цреша и бибер

За време на 90-тите години, Foa gra (паткин црн дроб) стана луксузно јадење во врвните ресторани. Кога на децата им било кажано што јадат, една од девојките била шокирана затоа што мислела дека јаде жабји батци. Но, дури и ова јадење не остави преголем впечаток кај најмладите.

2000 година – Сендвич од говедско месо и сирење

Овој сендвич за прв пат беше направен во ресторанот „ Barcley prime“ во Филаделфија во 2004 година. Чинел 120 УСД и содржи паткиот црн дроб (фуи гра), тартуфи и вагуи бифтек и се служи со мало шишенце шампањ. Вкусот на овој сендвич ги освојува и најпребирливите.

2010 година – Крофни со златен лист

Оваа крофна од 100 долари е направена од светло крцкаво тесто, виолетова џем (убе), кристално желе и златен лист. Децата го карактеризираа дека има вкус на злато, како метална текстура. Тоа секако остава импресивен впечаток и по изглед и по вкус.

И, за крај, уживајте!