Сапуни за дезинфекција: Што треба да знаете за нив и како се разликуваат од обичните сапуни?

2 ноември, 2020
dreamstime-xxl-17451147

Рацете треба да се тријат со сапун најмалку 20 секунди, некои советуваат околу една минута, па потоа да се исплакне. Важно е да се користи сапунот како што е пропишано на декларацијата

Сапуните често се споменуваат во последно време, бидејќи се многу важни за одржување на хигиената. Сапунот е познат уште од античко време кога се произведувал со мешање на животински масти со пепел, а по одредено време и со додавање сол испливал на површина. Со реагирање на алкали од пепел и маснотии доведува до хемиска реакција, сапонификација, која произведува сапун.

Оваа реакција произведува и нус-производ, глицерол или глицерин. Оваа густа и нетранспарентна течност е добра за кожата бидејќи има можност да ја навлажнува кожата и да спречува нејзино сушење, а исто така ја измазнува кожата.

На индустриски начин за добивање сапун, се додава чист натриум или калиум, па има и сапуни за натриум и калиум. Денес, таканаречените течни сапуни најмногу се произведуваат од мешавина на синтетички сурфактанти и разни адитиви. Тие се раствораат многу лесно во вода, за разлика од класичните цврсти сапуни. Со течните сапуни, алкалниот ефект врз кожата се намалува, тие се многу поблаги и помалку ја менуваат pH на кожата, бидејќи нивната киселост е прилагодена и контролирана.

Сапуните исто така содржат премостувачки супстанции како што се разни растителни масла, како што се масло од кикирики, маслиново масло и други. Неизбежни се и хранливите материи како што се активните материи од камилица, екстракти од алое вера, мед и есенцијални растителни масла. Додадени се и супстанции за подобар мирис, како што се етерично масло од гераниол или мајчина душица, лимонен, состојка од цитрус или кумарин, еугенол … Тие исто така имаат бои, а конзерванси се додаваат на сапуните за подолг рок на траење.

Секое миење и плакнење на рацете ќе го отстрани природниот заштитен слој маснотија што е присутен на кожата. Важно е да се користи сапунот како што е пропишано на декларацијата.

Миењето на рацете е многу важно иако употребата на средства за дезинфекција стана популарна во последно време. Обичниот сапун исто така многу добро ќе ги отстрани нечистотиите и ќе го намали бројот на микроорганизми. Хемискиот состав на разни коронавируси, нивните липидни мембрани, може да се наруши со темелно миење на рацете и обичен, ефтин сапун и топла вода, што го олеснува уништувањето на опасниот дел од вирусот, велат експертите.

Обичните сапуни, кои немаат епитет антибактериски во името, исто така ќе делуваат на бактериите. Ефективноста на двата сапуни во отстранувањето на бактериите е еднаква, особено поради прекраткото време на миење. Со цел антибактериските сапуни да се покажат како подобар избор, треба да ги миете рацете со нив подолго и потемелно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi