Се омажи познатата русинка чиј сопруг и ги отсече двете раце!

11 септември, 2020
руска

Русинката Маргарита Грачева (27), мајка на две деца чиј двајцата сопруг Димитриј и ги отсече двете раце во 2017 година, на својот профил на Инстаграм објави пред неколку дена дека ќе се омажи.

Маргарита и нејзиниот нов сопруг Максим неодамна подготвија свадба на која им приредија необично изненадување на своите пријатели.

View this post on Instagram

Я давно хотела сделать ЭТО… Но никак не решалась… __________ _______________ ____________________ Для меня это первая фотосессия без протеза. Всегда и везде я с ним.🦾 Гулять в футболке, пойти на какое-то мероприятие, сходить в магазин с протезом NO PROBLEM! А вот история где только я, культя(дурацкое название)🙂и миллионы взглядов людей NEVER! Я даже к брату на выпускной не пошла, потому-что у меня сломался протез. Отчасти мне не нравится восприятие людей меня с железной рукой и без. Когда я с протезом все смотрят как на супергероя. А когда я с культей, в большинстве случаев это взгляды жалости. —————————————— В мире очень много людей с ампутацией, которые по какой-то причине пока не могут получить протез. И этой фотосессией я хочу показать: – НЕВАЖНО есть ли у тебя стильная железная рука,нога,это всего лишь маленькое дополнение; ВАЖНЫ твои внутренние ценности, взгляды и твоя личность! – перебороть свой барьер, может быть показав себя здесь без протеза, в скором будущем я смогу сходить за хлебом в футболке с коротким рукавом. ——————————————— У меня есть "ТОП" близких людей,которые приходят ко мне в гости и я не бегу надевать протез. Перед ними я не стесняюсь и так же комфортно себя чувствую. Сейчас я открываю доступ в этот "ТОП" и вам, и очень надеюсь что вы меня поддержите! ———————————————— Фотограф @videophoto.may Боди сшитое на заказ @_midle_ Макияж @mua_annabel Прическа @julia_pe_stylist Спасибо за наш совместный труд в момент отключения горячей воды и моё 2-недельное отмывание блёсток с себя и пола😀 #маматрансформер #bebionic #блестки

A post shared by Маргарита Грачева (@margoritka1211) on

Во моментот кога требаше да разменат венчални прстени, Максим ги фрли во реката и им рече на шокираните гости: „Денес дефинитивно нема да има свадби“. По првичниот шок, Маргарита објасни дека двајцата се венчале пред една година и дека ова е всушност прослава на првата годишнина од бракот. Таа за медиумите потврди дека е „ненормално среќна“ во нејзиниот втор брак.

Патем, Маргарита се пресели со своите деца од областа Москва, каде што му се случи трагедијата на Санкт Петербург. Нејзиниот поранешен сопруг ја обвини дека го изневерувал и и ги отсекол двете раце во психотичен излив на љубомора. Лекарите успеале да му зашијат едната рака на Маграрит, но тој може да го користи само делумно додека не успеат да ја спасат другата.

Димитри доби затворска казна од 14 години, а Маргарита, во меѓувреме, започна да користи бионичка тупаница од друга страна. По ужасот што го преживеала, таа поднела барање за развод и ја напишала книгата „Среќна без раце“ во која им се обратила на сите жени кои минуваат низ семејно насилство и ги охрабрува да избегаат од ваква врска.

Неодамна, за прв пат, таа објави серија слики со бионичка рака.

– Кога луѓето ќе видат протеза, ме гледаат како суперхерој, а кога ќе ме видат без тупаница, ми е жал. Мислам дека претеруваат и во двата случаи, и со овие слики сакав да покажам дека нема никаква разлика во мене со мојата рака и без мојата рака – рече тогаш таа.

– Жените често ме прашуваат како да се заштитам од насилен партнер и како да бидам сигурен дека партнерот не е насилен. Немам одговор на тоа прашање. Едно лице може да се промени во секунда. Моето искуство не ме натера да се откажам од убовта. Мора да верувате во добри работи – рекла Маргарита, која вели дека внимателно одбрала друг сопруг.

Отпрвин, вели таа, биле пријатели, сè додека не се навикнеше на него.

– Тој трпеливо ме чекаше и не ме притискаше и бараше да ја дефинираме врската. Верувам дека затоа успеа. Моите два сина одлично се согласуваат со него – вели Маргарита, додавајќи дека нејзините синови не знаат ништо за тоа како нивниот татко и ги отсекол рацете на неговата мајка.

– Сè што знаат е дека тој е во затвор и тоа е тоа. Тие не го сметаат за татко – изјавила таа, пренесува Žena.blic.rs.