Се појави ново заболување во Кина, светот во паника: 6.000 луѓе се разболеле, а симптомите се слични на грипот!

6 ноември, 2020
кики

Повеќе од 6.000 луѓе во Кина заболеле од бруцелоза, бактериска инфекција која има симптоми слични на грип.

Болеста избувна во северозападна Кина, обично се јавува преку контакт со животни, а најчесто се пренесува од овци, кози, мачки, свињи, а во некои земји и од кучиња, пренесува Ројтерс.

Ширењето на болеста започна во кинеската провинција Гансу, а многу пациенти завршија во болницата.

Луѓето обично ја добиваат оваа бактерија во контакт со животни или производи од животинско потекло, како што се непастеризирано млеко или сирење или со вдишување на аеросоли. Преносот на бактеријата од човек на човек е многу редок.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi