СЕ ПОВЕЌЕ ЛУЃЕ ПРИЈАВИЛЕ ИСТ ПРОБЛЕМ ПО КОРОНАТА: Нивните заби паѓаат одеднаш, стоматолозите објаснуваат зошто!

27 ноември, 2020
заб

Замор, опаѓање на косата, заборавеност, како и болка во мускулите се симптоми кои кај некои луѓе остануваат присутни долго време по поминувањето на корона вирусот. Се чини дека стоматолошките проблеми исто така ќе бидат на оваа листа на симптоми на таканаречениот долг или продолжен кол.

Стоматолозите велат дека вирусот може да ги иритира непцата, предизвикувајќи воспаление или оштетување на крвните садови во непцата. Засега нема докази дека тоа навистина е така, но факт е дека се повеќе луѓе ги губат забите откако ќе се излечат од короната.

„Њујорк тајмс“ пренесе приказни на неколку луѓе, а една од нив е 43-годишна њујорчанка која забележала дека забот и се тресе овој месец.

Фара Кемили била болна од Ковид-19 во пролетта и досега не чувствувала никакви симптоми во устата. Сличен случај е на друга жена чиј заб одеднаш паднал додека јадела сладолед, но Фара истакнува дека имала историја на проблеми со забите. Имено, стоматологот неодамна и рече дека коските на вилицата и се слаби поради пушење.

Снимен е и случај на 12-годишно момче кое одеднаш изгубило постојан заб, а неговата мајка Дијана Берент истакнува дека тој претрпел корона пред девет месеци.

Таа истакнува дека нејзиниот син нормално има здрави заби, нема болести што можат да доведат до губење на забите. На страницата Survivor Corp., која таа ја основаше како страница за поддршка на луѓе кои страдаат од долгорочни симптоми на ковид, неколку други луѓе пишуваа за истиот проблем.

Оштетување на крвните садови
Стоматологот д-р Вилијам Ли вели дека загубата на забите без никакво крварење, како што се случи во овие случаи, е навистина невообичаена.
Тој и неговиот тим го испитуваат овој проблем, а д-р Ли вели дека е можно вирусот корона да ги оштети крвните садови на непцата што го одржуваат забот жив и затоа нема крв и болка кога ќе испадне забот.

Протетичарот д-р Мајкл Шерер вели дека е можно воспалението предизвикано од вирусот корона да ги иритира непцата, додавајќи дека е познато дека непцата се многу чувствителни на хиперинфламаторни реакции.

Тој посочува дека ова може да ги влоши претходните проблеми со непцата и на тој начин да доведе до губење на забите, и подвлекува дека сега повеќе од кога било, тој ги мие забите двапати на ден со паста за заби што содржи флуор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi