Секој ви вели дека сте луди кога ќе кажете дека не можете да заспиете на полна месечина? Еве што велат експертите!

15 септември, 2020
mkd-53271

Полната месечина често се поврзува со зголемена стапка на самоубиства, лудо однесување, голем број родени бебиња и најчесто со несоница.

Но, психијатарот Кристијан Кајочен од швајцарскиот универзитет во Базел беше прилично скептичен кога луѓето му се жалеа на проблеми со спиењето за време на полна месечина.

Во текот на четири години, истражувачите го следеле начинот на спиење на 33 волонтери. Ниту еден од нив немал потреба од лекови или големи проблеми со спиењето. Сепак, за време на полната Месечина, длабокото спиење на мозочната активност опадна за околу 30 проценти. Им требаа околу пет минути повеќе да заспијат и тие се разбудија 20 минути порано од вообичаеното.

Кајочен верува дека лунарниот циклус има многу послаб ефект врз секојдневните активности. Но, тој тврди дека лунарниот циклус влијае на човечкиот сон, дури и кога поединецот не е свесен дека Месечината е во таа фаза.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi