Што би се случило ако воздухот исчезне на само 5 секунди?

11 ноември, 2020
21774743388f3c7c180d8cae1b6f2b4056e39ae7


На прв поглед се чини дека секој може да издржи пет секунди без воздух без никакви проблеми. Но, само толку кратко време без тој важен хемиски елемент на Земјата би предизвикало целосен хаос.

1. Секој што се сонча на плажа веднаш би добил изгореници, бидејќи воздухот ја штити нашата кожа од УВ зрачење.

2. Во средината на денот небото ќе стане црно и ќе падне мрак.

3. Земјината кора би се распаднала затоа што содржината на воздух во неа е 45%.

4. Нашето внатрешно уво би експлодирало бидејќи би имало нарушување на воздушниот притисок.

5. Секоја зграда направена од бетон ќе се претвори во прашина, бидејќи воздухот е важен за поврзување на бетонот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi