Што да правите со свеќата по славата? Ова се двата обичаи кои треба да ги примените

27 октомври, 2020
shutterstock1058206904-830x0

Изгаснете ја свеќата со вино и задолжително чувајте ја во куќата до следната слава

За време на сезоната на слави, многумина кои штотуку започнаа да го одбележуваат денот на заштитникот на домот имаат дилема што треба да направат со славската свеќа кога ќе помине денот на славата. Исто така, многумина не знаат како да ја изгаснат свеќата – дали на вообичаен начин или постои одредено правило што треба да се следи за да не се „налути светецот“.

Најдобро е свеќата од славата да биде направена од вистински восок, бидејќи се топи побавно и рамномерно. Должината на свеќата зависи од материјалните можности на домаќинот, а најчесто во црковните продавници ги нудат оние од 50 до 60 сантиметри.

Свеќата можете да ја украсите со декорација од хартија, што е и заштита за восокот да не падне на чаршавот. Во последните децении, обичај е да се лепи слика на светецот заштитник.

Обичаите диктираат домаќинот да ја запали свеќата за славата непосредно пред да ја пресече погачата. Пред да го стори тоа, тој треба да се прекрсти, да се помоли, да го спомне Бог и светецот што го слави, да ја бакне свеќата и потоа да ја запали.

Славската свеќа треба да гори во текот на целиот ден. Кога домаќинот сака да ја изгаси, треба да се прекрсти, да земе чаша вино, да земе малку вино и да го прелие фитилот од свеќата. Виното полека ќе ја изгаси свеќата.

По славата, многу домаќинки ја ставија свеќата во фиока и ја палат за време на заедничките семејни молитви во текот на годината. Други, пак, ја чуваат свеќата и ја носат во црква пред следната слава и ја палат пред литургијата. Двата обичаи се точни.

Славската свеќа можете да ја запалите и кога свештеникот ќе дојде во домот да ја освети водата пред Велигден, но и кога имате тешки моменти во животот, па затоа сакате да му се молите на вашиот заштитник и да најдете душевен мир.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum