Што покажало истражувањето за луѓето кои одбиваат да носат заштитна маска

1 ноември, 2020
shutterstock_1707532063

Бројни студии покажаа дека дури и носењето едноставна маска може да го намали ризикот од инфекција за голем процент, но и покрај ова, некои сепак се противат на носење маска. Едно истражување во Бразил откри дека луѓето кои ќе решат да не носат маска не само што ги изложуваат на ризик другите околу нив, туку се препуштаат и уживаат во асоцијалното однесување. Покрај тоа, студијата покажала дека оние кои не сакаат да носат маска честопати се непријателски расположени, тажни, измамнички, самозадоволни и себични.

Првата ваква студија ги анализираше обрасците на однесување помеѓу 1.500 луѓе, на возраст од 18 до 73 години во Латинска Америка. На испитаниците им биле поставени низа прашања, а анализата покажала дека учесниците може да се поделат во две категории – асоцијални луѓе кои се двоумат и согласни категории, кои биле попозитивни во однос на преземените мерки и помалку отпорни на носење маски. Експертите веруваат дека луѓето во асоцијална категорија имаат многу заеднички карактеристики со луѓето со дијагностицирано нарушување на асоцијалното личноста (АПСД).

Научниците веруваат дека оваа студија може да им помогне на здравствените работници да спроведат подобри политики и да ги едуцираат граѓаните за важноста од носење маска за време на пандемија. Покрај тоа, студиите покажаа дека маските не предизвикуваат проблеми со дишењето, пренесува E-Times.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi