Што се јадеше во харемот на Сулејман?

6 декември, 2020
ХАРЕМ

Турција е позната по својата долга традиција и богата култура, што е очигледно и кога станува збор за нивната кујна.

Ги подготвивме највкусни традиционални турски јадења – ако сте го следеле Сулејман Величествениот, можеби дури и ќе препознаете некои од овие јадења!

Менемен

menemen

Овој традиционален турски појадок е всушност изматени јајца варени со задушен зеленчук и се служат топло со леб.

Ќофтиња

kofte

Кофтињата се кнедли или плескавици направени од мелено говедско или јагнешко месо и може да се сервираат задушени, во сендвич, со салата или едноставно со јогурт.

Тестенини

manti

Јагнешко тандури

kuzu-tandir

Ламакун

lahmacun

Бурек

borek

Баклава

baklava
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris