Симболот што сте го виделе толку многу пати може да каже многу за вашата личност: Дали сте јин или јанг?

20 ноември, 2020
jang

Јин честопати може да се однесува на жена, а јанг на маж. Сепак, ова често не е единственото на што се однесува овој симбол.

Концептот на јин-јанг често го опишува контрастот помеѓу двете работи што се наоѓаат на спротивните страни на спектарот, но заедно формираат целина – како ноќ и ден, топло и ладно, пасивно и активно, затвореност и екстровертност.

Јин и јанг се исто така почетна точка на сите промени. Кога нешто е целосно, по дефиниција е непроменливо и комплетно.

Значи, кога ќе поделите нешто на две половини, тоа го нарушува балансот на целото. Двете половини си бркаат едни со други, бараат меѓусебна рамнотежа – се наведува на веб-страницата „Личен тао“.

Јин-јанг во астрологијата

Кинеската астрологија верува дека годините што завршуваат со парни броеви се означуваат како јанг, а се чудни со јин.

Покрај кинескиот, западната астрологија дели дванаесет хороскопски знаци на машки и женски.

Воздушните (Водолија, Вага, Близнаци) и огнени (Лав, Овен, Стрелец) знаци се машки јанг.

Земјаните (Бик, Јарец, Девица) и вода (Риби, Шкорпија, Рак) се женски знаци на јин.

Сепак, никој не е целосно јин или јанг затоа што секој аспект содржи почетна точка за тој друг аспект.

На пример, кога денот ќе заврши, станува ноќ и обратно.

Исто така, во астрологијата, хороскопот е всушност натална карта со различни знаци, не само еден. Можеби имате јанг како знак на sвезда, но обично луѓето се комбинација од обете.

Јин-јанг во психологијата

Јин или јанг исто така можат да бидат подоминантни во нашата психологија.

Видовите што се појанг се поактивни, естровер и поамбициозни, додека јинот е помирен, порелаксиран и поудобен.

Младите типови на личност претпочитаат радикални промени, драматичност и одвојување од масите.

Видовите на јин се непоколебливи, поемотивни и сакаат да обрнуваат внимание на деталите.

Па, дали сте јин или јанг?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi