СИТЕ МЛАДЕНЦИ ГО САКААТ МЕДЕНИОТ МЕСЕЦ, но дали знаете како настанал овој ТЕРМИН? Никогаш нема да погодите, а ПРИКАЗНАТА Е МНОГУ ИНТЕРЕСНА!

25 ноември, 2020
228137_fffffmedeni-pexels-photo-1024993_f

Оваа приказна е многу интересна, не само за идните младенци, туку и за сите други. Прочитајте како се појави името „меден месец“, никогаш нема да погодите што се крие зад него.

Потеклото на името оди длабоко во минатото.

Потеклото на името датира од Месопотамија, поточно од градот Вавилон.

Во Вавилон постоел обичај дека еден месец по венчавката, таткото на невестата го снабдувал зетот со онолку медовина колку што можел да пие.

Медовина, патем, е пиво од мед. Бидејќи Вавилонците го користеле лунарниот календар, овој месец бил наречен „месец на медот“.

Од тука потекнува името „меден месец“.

Во Источна Европа, на овој пијалок му се припишувале и лековити својства – воините ги миеле раните со него и сите го пиеле за да живеат што е можно подолго.

Афродизијачките својства исто така се припишувале на медовината, па младенците биле охрабрени да го пијат во што поголеми количини, со цел да добијат наследници што е можно побрзо.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi