Скандалозен ТВ извештај во Италија поради кој беше откажано шоуто: Како да изгледате секси во продавница?!

26 ноември, 2020
ита

Попладневната емисија на вториот канал на италијанската јавна телевизија РАИ, „Дето фато“ е откажана и нема да се емитува заради скандалот, кој многумина го оценија како омаловажувачки жени.

Имено, во прилог се упатства за жени, а составен е и водич за тоа како таа треба да прави „секси шопинг“.

Емисијата предизвика вистинска лавина негативни коментари на социјалните мрежи и на порталите на Интернет, што потоа ги следеа весниците, па дури и парламентот.

Погледнете што се случи!

Во меѓувреме, директорот на долгата програма, Лудовико Ди Мео, јавно се извини за несоодветниот придонес на јавната телевизиска програма.