СНИМЕН МОМЕНТОТ КОГА ДЕВОЈЧЕТО ШТО УМРЕ ПРЕД 300 ГОДИНИ, ГИ ОТВОРИ ОЧИТЕ! Дали верувате во тоа што го гледате?

18 август, 2020
Annotation 2020-08-18 163009

Не е сеедно!

На YouTube се појави видео во кое туристите наводно го снимиле моментот кога едно девојче, кое починало пред 300 години, ги отворило очите во катедралата во Халиско, Мексико.

Додека некои сметаат дека тоа е знак, други тврдат дека станува збор за измама и поставување.

Легендите за починатото девојче, која беше прогласена за светица и чии остатоци се закопани во катедралата, се различни.

Најпознатата приказна е дека девојчето сакала да оди на првата причест заедно со нејзините колеги од училиште, но нејзиниот татко тоа го забранил. Калуѓерките ја повикале, а девојката тајно отишла на првата причест. Кога нејзиниот татко дознал, ја прободел и ја убил, пренесува Mirror.

Мештаните нејзиното тело го донеле во катедралата каде што била погребана и таа станала симбол на љубовта кон Христа.

“Заспаната убавица”

Слична приказна се појави во 2014 година во Италија. Потоа беше објавено видео на кое се гледа Розалија Ломбардо, која почина во 1920 година, како трепка. Розалија имала само две години кога починала од пневмонија. Таткото генералот Ломбардо бил скршен од нејзината смрт. Тој бил богат па го платил експертот Алфред Салафи да го балсамира телото.

Салафи го балсамирал телото толку добро што дури и денес девојчето изгледа како да спие. Затоа ја нарекуваат „заспаната убавица“.

Нејзиното трепкање го објаснија научниците кои тврдат дека станува збор за оптичка илузија.

Тоа е оптичка илузија поради светлината што ја филтрираат страничните прозорци, а чиј интензитет се менува во текот на денот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris