Старее 8 пати побрзо од просечното: Можете ли да претпоставите колку години има оваа жена? Потешко е отколку што изгледа!

24 октомври, 2020
стар

Нејзиниот изглед ги привлекува погледите на луѓето на улица, а наидува и на негативни коментари.
Тифани Ведекинд (43) од Охајо сфатила дека расте поразлично од другите врсници додека растела. Таа е висока само 134 инчи, но дури во дваесеттите години забележа дека нешто навистина не е во ред.

„Кога косата и забите почнаа да ми паѓаат во дваесеттите години, лекарите беа загрижени“, открила таа за „Сан“. Сепак, сè додека нејзиниот брат Чад размислувал да го прошири семејството со неговата партнерка и бил подложен на тестирање дали има некои генетски болести што може да им ги пренесе на своите деца, тие ја дознаа вистината.

Најстарата личност со прогерија
Целото семејство испратило свои примероци од ДНК, а тестот покажал дека Тифани и Чад имаат редок синдром Хачинсон-Гилфорд, односно прогерија. Таа е една од најретките болести во светот и е предизвикана од неисправен ген од страната на мајката.

Само 179 луѓе во светот страдаат од прогерија, а најмногу се дијагностицирало пред втората година од животот, а нивниот животен век е просек – 15 години. Тифани далеку го надмина очекуваниот животен век и иако е најстарата личност што живеела со прогерија, таа е исто така и најстариот преживеан во историјата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum