Старо народно верување: Оваа појава ја претскажува иднината

12 октомври, 2020
202527_shutterstock-1472880674_ls


Колку пати сте слушнале само „мрдни се од место“ или „тропнете во дрво за да не чуете никакво зло“? Следното се некои од понеобичните и со децении стари народни верувања во кои повеќето луѓе, без разлика дали сакаат да признаат или не, сè уште веруваат.

1. Не оставајте недопиени пијалоци на гости, им оставате расправија во куќата.

2. Кога ластовичката гради гнездо на покривот на куќата, во таа куќа ќе дојде мир и спокој.

3. Она што сонувате за првата вечер во вашиот нов стан ќе се оствари. Исто така, кога за прв пат спиете во туѓ кревет, запомнете што сонувавте, тоа ќе се оствари.

4. Ако нешто лошо ви се случи рано наутро, не започнувајте ништо важно тој ден.

5. Каде што масата се ниша, во таа куќа жената го има главниот збор.

6. Кога гостин ја напушта куќата дури и без да седне, се верува дека тој зел мир од куќата. Исто така, каде што има женски деца, гостинот треба да седи најмалку пет минути.

7. Скршено стакло – ако се скрши чаша во куќата, тоа укажува на среќа.

8. Кога прв пат земате бебе, замислете желба. За една година, вашата желба ќе се оствари.

9. Јајце со две жолчки значи дека некој ќе се ожени наскоро, црни точки на жолчка се лош знак, додека јајце без жолчки е крајно лош знак и голема несреќа.

10. Кога ќе видите пајак на вас, на вашиот костум, ве очекува ненадејна среќа.

11. Ако гавран лета над вашата куќа и ве гризне, пазете се од несреќи.

12. Кога ќе им помогнете на куче, мачка или некое животно на кое му е потребна, добротворната помош ќе ви се врати.

13. Првата љубичица што ја пронајдовте на пролет, јадете ја – вашите најблиски ќе ве сакаат цела година.

14. Истурено кафе – ако кафето се истури во куќата, тоа претставува парична добивка.

15. Не треба да се смени вереничкиот прстен, за да не се промени животот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum