Суеверието вели дека погледот на мачката е многу опасен за човекот: Еве што се случува ако ги гледате мачките долго во очи

19 октомври, 2020
1603025198020-macka-830x0

Станува збор за суеверие, но се изјаснија и научници на истата тема

Луѓето живеат толку долго со мачки и кучиња, но за време на ова вековно пријателство се појавија многу митови, легенди, верувања и суеверија.

На пример, дури и денес, поради црната мачка, многу луѓе преминуваат на другата страна на улицата.

Друго популарно суеверие е токму она што вели дека мачките никогаш не треба да се гледаат во очи.

Од античко време, во скоро сите народи во Светот, постоело верување дека мачките им помагаат на вештерките, волшебниците и исцелителите затоа што се тврди дека тие имаат посебна врска со другиот свет.

Античките луѓе верувале дека пеколот се рефлектира во очите на големата и мистериозна мачка и дека долгорочното гледање во нив може да донесе катастрофа.

Токму тоа е одговорот на тоа зошто не треба долго да гледате во очите на мачката.

Излегува дека ова е вистина, но ако не сте суеверни, тогаш треба да ги слушате научниците.

Сите мачки се предатори без разлика дали се диви или домашни. И, ако сте гледале документарци за животни, тогаш сигурно знаете дека во повеќето случаи, долгите рамни погледи во очи се перципираат како агресија.

Иако домашните мачки не се агресивни, тие сепак можат да се чувствуваат непријатно ако ги гледате подолго време во очи и можат да се налутат.

Значи, ако не сакате да ја разбесните и налутите мачката, тогаш не ја гледајте премногу долго во очи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum