СУРОВО ИСКУСТВО!Научниците одделиле тројца браќа по раѓањето, по многу години добиваат шокантни резултати!

2 ноември, 2020
бебе

Во текот на 60-тите и 70-тите години на минатиот век, психолозите Питер Нојбауер и Виола Бернард спроведоа таен експеримент кој вклучуваше раздвојување на близнаците веднаш по раѓањето и нивно испраќање во згрижувачки семејства.

Целта на експериментот беше да се утврди колку генетиката и воспитувањето можат да влијаат на формирањето на однесување и личност. Експериментот е финансиран од Националниот институт за ментално здравје во САД, а жртви беа три лица – Роберт Шафрон, Еди Галанд и Дејвид Келман.

Тајниот експеримент излезе на виделина кога тројцата браќа се сретнаа сосема случајно во 1980 година. Нивните физиономии беа премногу слични, што веднаш предизвика сомнеж и го потврди фактот дека се поврзани со крв. Сепак, наскоро беа откриени страшните последици од нивното одвојување. Сите тројца страдале од депресија и вознемиреност во одреден период од животот. Интересно е и тоа што кога зборуваа тие рекоа дека имаат браќа.

За нивната необична судбина е снимен филмот „Тројца идентични странци“, кој неодамна беше премиерно прикажан на „Фестивалот на Санденс“. За жал, само Роберт и Дејвид присуствуваа на премиерите.

psiha

Еди Галанд, по долга борба со депресијата, си го одзеде животот на 33-годишна возраст, оставајќи ги зад себе сопругата и ќерката.

Интересен факт е дека Питер Нојбауер и Виола Бернард не покажаа никаква сожалување или срам поради нивното длабоко убедување дека направија добра работа за децата и им дадоа шанса да ја развиваат својата личност индивидуално.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi