Свет без луѓе: Што ќе се случи ако исчезнеме?

10 јули, 2020
3b6415f67abd549e27ec


Како што ни кажува науката, Земјата постои околу 4,5 милијарди години, а луѓето ја нарекуваат свој дом 200 000 години. Затоа е логично да се тврди дека нашата планета постоела и еволуирала пред нас, и ќе продолжи и кога луѓето еднаш ќе ги снема. Ова ќе се случи ако луѓето исчезнат според предвидувањата на експертите и научниците:

За луѓето да исчезнат, не треба долго да се почувствува ефектот во светот. За само неколку часа би се случиле шокантни промени, а планетата ќе се смени засекогаш. Бидејќи повеќето електрани низ целиот свет се напојуваат со фосилни горива произведени од луѓето кои управуваат со нив, електричната енергија низ целиот свет ќе биде прекината. Ова значи дека сите светла и машини кои се напојуваат од таа струја, едноставно ќе згаснат. Светот ќе се затемни, оставајќи само електрична енергија која се произведува од соларни панели и ветерници. За само 48 часа без соодветно одржување, ќе бидат затворени ветерници и соларни панели, така што нема да има електрична енергија.

Миленичињата би почнале да гладуваат и умираат од дехидрираност, затоа што тие не се прилагодени за независен опстанок. Ќе страда и добитокот на фармите. Железничките станици и целата подземна инфраструктура веројатно би потонале брзо, бидејќи пумпите што го спречуваат тоа, ги водат луѓе.


После неколку недели, некои животински видови што луѓето ги „дизајнирале“ како булдози и териери ќе исчезнат многу брзо после луѓето. Големите кучиња, благодарение на нивниот опстанок и инстинкт, би почнале да формираат големи групу и би почнале да ловат помали животни во потрага по храна. Сите други животники би станале плен за веќе постојните диви животни кои, а наскоро би започнале да ги напаѓаат и градовите.

За неколку недели, многу животни затворени во зоолошки градини веројатно ќе можат да избегаат и наскоро ќе станат предатори како нивните предци. По еден месец, водата што помага да се излади голем број нуклеарни централи ширум светот ќе испари, предизвикувајќи разорни нуклеарни експлозии. Милиони животни и растенија би умреле од зрачење или од тие експлозии. Канализационите системи што се потпираат на управување со човекот исто така би престанале да работат, а по акумулацијата на прекумерни количини би се истурила во реките и езерата. Тоа би го убило повеќето од животинскиот свет , уништувајќи го целиот екосистем.

Хемиската и гасната индустрија, исто така, ќе започнат да влијаат врз животната средина бидејќи хемикалиите ќе бидат пуштени во атмосферата, додека природниот гас би започнал пожари што ќе траат со денови.

После една година

Ако луѓето исчезнат, по една година Земјата ќе започне да се „самоизградува“ затоа што нема никој да ја контролира или моделира. За среќа, планетата ќе може да се опорави од сите нуклеарни, хемиски и слични катастрофи прилично брзо. Изненадувачки, сите материјали што инаку би се рециклирале, како што се пластика и електроника, сега ќе се најдат во водотеците. Една година по исчезнувањето на луѓето, сателитите би почнале да паѓаат од небото, формирајќи спектакл кој би личел на метеорски туш.

25 години подоцна

Без луѓето и нивните мутации во растителните гени, со тоа што некои видови ќе исчезнат, а оние поотпорните ќе доживеат огромна експанзија. Ќе бидат потребни околу две децении вегетацијата да се врати во својата природна, оригинална состојба. Растенијата исто така ќе ги преземат градовите на некогаш популарните улици и улички, кои сега ќе бидат покриени со трева, грмушки и дрвја.

Со вегетација би опстоиле животни кои зависат од тоа како извор на храна. Така, градовите ќе бидат преплавени со диви животни, а зградите и домовите ќе се распаѓаат масовно без одржување. Градови како Дубаи и Вегас би се вратиле во својата природна состојба – така што тие би биле целосно покриени со пустински песок. Непостоењето на загадување предизвикано од луѓето, исто така, ќе започне да се гледа, а видливоста ќе се зголеми драстично.


300 години подоцна

Животните сега управуваат со светот, а некогаш загрозените животни како слонови ќе се опорават целосно од човечки активности што им се закануваа во минатото, како што е трговијата со слонова коска. Исто така е веројатно дека егзотичните животни од зоолошката градина би се рашириле и во околината, така што нивната дистрибуција низ целиот свет би била доста разновидна. Лавовите и слоновите кои некогаш ја сметаа Африка за свој дом веројатно ќе се прошират и во Берлин, Париз и Њујорк.

Големите челични конструкции, како што се мостовите, облакодерите и слично, ќе започнат да паѓаат поради корозивна корозија. Морскиот свет исто така ќе се опорави и ќе се развива неверојатно без луѓе, а светското море би се преплавило со живот.

10 000 години подоцна, сите градови и секој можен потсетник за постоењето на луѓето би исчезнале, освен неколку камени структури кои ги издржувале опустошувањата. Се претпоставува дека само пирамидите, Големиот Ѕид во Кина и споменикот на планината Рушмор ќе бидат единствениот доказ дека некогаш сме биле таму, но тешко може да се размислува за тоа како информација дека некогаш сме владееле со светот.

50 милиони години

Единствената работа поврзана со луѓето што би опстанала 50 милиони години би била пластиката во фосилите што би можеле да ги збунат вонземјаните во иднината, доколку се најдат на Земјата. Ќе бидат потребни дополнителни 50 милиони години за планетата да се ослободи од пластиката и последната трага од човековото постоење. Погледнете го видеото:

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi