СВЕТОТ не е секогаш толку лошо место за живеење: Овие примери ќе ви ја вратат вербата во човештвото (ФОТО)!

11 септември, 2020
свет насловна

Ниту секој може да биде човек!

Одредени ситуации и настани можат да не извадат од колосек, дури и кога тие не ни се случуваат лично нас.

Сосема е нормално понекогаш да нè обзема емпатија и да ги разбудиме најдлабоките чувства.

Колку и да мислите, по неколку ужасни примери (случаи на убиства, убијци на деца, измачувачи на животни, пожари, садизам…), подобро е да не сме таму и нешто само да не избрише од лицето на земјата, кога сме во состојба да правиме такви работи, од друга страна , постојат и прекрасни примери кои ја враќаат вербата во човештвото и покажуваат дека има светли примери меѓу нас.

Бидејќи како што велат: „Ни маж не може да биде секој“.

Еве неколку светли примери кои веројатно ќе ви го разубават денот:

Добар син

Момчето и го отстапи своето место на жена која влета во возот со количка со дете. Додека стоеше, неговата мајка заспа, потпрена на шипката. Детето не само што и ги одзел торбите од скутот, туку и ја ставило раката како перница, за да и биде поудобно.

Добар татко

Корисник сподели машки Youtube канал со интересно име „Тато, како е…?“ Како што е напишано во описот на каналот, инспириран од неговите деца, тој направи канал за сите оние кои немаат татко, односно некој да ги научи како да прават одредени работи: да ја поправат славината, да го проверат маслото во автомобилот, да ја сменат гумата или да го исклучат одводот од струја.

Прекрасно!

Малите нешта се важни

Писмото го примила Сара која е фризерка.

Драга Сара,

Можеби ова ви е чудно, но толку долго сакав да ви го напишам ова.

Со сопругата дојдовме во вашиот салон непосредно пред Божиќ минатата година. Мојата сопруга страда од деменција, а ти се однесуваше кон неа како да си работела со пациенти кои страдале од деменција цел живот. Не остави да седиме заедно, дури и додека и ја сечевте косата, за да можам да ги следам изразите на нејзиното лице.

Сè се покажа подобро отколку што можев да замислам. За жал, таа почина во март годинава. И, таа фризура беше еден од последните светли моменти во неа и во мојот живот. Отиде на тој свет толку убава. Тој ден беше неколку пати пред огледало, воодушевувајќи се на својата фризура.

Да ја гледаш толку среќна е бесценета.

Сега кога го вратив филмот назад, тој ден веројатно бевме едни многуте. Но, ние бевме еден од примерите, во кој ја истакнавте природната убавина на клиентот. Сакам секогаш да бидете свесни колку моќ има вашата професија. Лесно е да се земат работите здраво за готово.

Вечно благодарен, презадоволен корисник.

Никогаш не е доцна за на училиште

Вујко ми никогаш не одеше на училиште, па сега го учам да пишува. Денес за прв пат успеа да ги напише имињата на сите внуци.

Мајки треба да се сакаат

Мојот син беше во неговата соба со пријателите кога им донесов закуски. Тој рече „Благодарам, те сакам“, а потоа имаше врисок од смеа поради она што го рече.

Тој им рече, „Што? Вие не ја сакате вашата мајка? Жал ми е за вас. „Значи, ако ми треба некој, јас сум во мојата соба – плачам во марамче каде пишува дека е најдобрата мајка на светот.

Навистина, секоја чест за воспитување на ова момче. Браво мамо!

Кажете му „мјау“ на расизмот!

Налепница залепена на бандера во Манчестер: „Видов дека тука се напишани некои расистички глупости, па решив да лепам фотографија со мачка над неа“.

Честитки мачките се секогаш големо „ДА“ за решавање на сите проблеми.

Бабите се закон!

И реков на баба ми дека сум бисексуалец пред неколку недели. Баба ми ми направи џемпер со виножито во знак на поддршка.

Браво баба! Би требало повеќе луѓе да бидат вакви.

Пример наставник

Училиштата во Мексико се затворени поради пандемијата на вирусот корона. Што не ја спречи оваа храбра наставничка да ги посетува своите ученици и да одржува часови еден на еден на отворено, во задниот дел од нејзиниот пик-ап.

Љубовно кафуле

За сите оние што јадат од ѓубрето пред нашето кафуле. Имаме многу повеќе љубов да ви дадеме. Само влезете внатре и кажете  дека сте гладни и ќе добиете парче пица и свежа вода додека кафето е таму. Бог да ве благослови.

И тато може да биде мама

Голема честитка за овој татко кој дојде во градинката на Денот на мајката, облечен во фустан, за да не биде изоставен.

Куче, чувај ме!

Моето куче чуваше птица со скршено крило под камионот 4 дена, сè додека не се опорави доволно за да може да лета.

Животот е чудо

Мојот син и неговиот најдобар пријател, имаа само 2 процентни шанси да преживеат. Денес и двајцата победија во своите животи и дипломираа.