Свршеникот ја остави затоа што беше премногу дебела: Таа ослабе 50кг и стана мисица, а тој сигурно жали

3 октомври, 2020
dzenatkinsmrsala-830x0

Младата девојка успеа да ги отстрани вишокот килограми и да стане мисица на Велика Британија

Поминаа повеќе од десет години откако соучениците на Џен Аткин ја навредуваа за дебелина и секојдневно го исмеваа нејзиниот изглед. Сепак, по средното училиште, младата девојка успеа да ослабе и да си ја врати самодовербата, а оваа година дури беше крунисана и за Мис на Велика Британија.

Британката Џен Аткин е само уште една млада жена која била изложена на насилство во текот на своето детство поради прекумерна тежина. Нејзините пријатели од училиште ја осудуваа за нејзиниот изглед, ѝ фрллаа храна на училишниот терен, ѝ ја украдоа опремата за тренинг од чантата ја нарекуваа со грди имиња, па затоа како тинејџерка се бореше со ниска самодоверба.

Со текот на годините, нејзината тежина растеше, а во еден момент, Џен имаше дури 114 килограми. Признава дека јадела брза храна и дека немала никаква физичка активност.

– Како дете, секогаш бев дебела. Во средно училиште, се здебелив затоа што сакав храна и мразев вежби. Мама готвеше здрави оброци, но јас можев да искористам прилики и да јадам закуски и слатки. Стомакот ми беше како дупка. Можев да јадам и да јадам и ми се чини дека никогаш не сум била сита – признала оваа убавица.

На 14-годишна возраст, Џен имала 83 килограми и морала да носи облека за возрасни, бидејќи детската облека не ѝ одговарала.

– Ја спуштав главата на училиште, а малтретирањето беше ужасно и честопати одев дома со солзи. Иронично, храната беше утеха за мене и јас само ја чекав со нетрпение. Имав 22 години и никој никогаш не ми рече во лице дека имам проблеми со телесната тежина – објаснува тој.

Кога имала 18 години, пронашла момче, а зголемувањето на килограмите се влошило.

– Обожававме да ја поминуваме ноќта во барови и ресторани, и уживавме во храната што ја јадевме пред ТВ. Јас негирав дека сум дебела, дури и кога слушав како мрморат дека сум „дебела крава“, секогаш се обидував да го потиснам тоа. Одбив да застанам на вагата. Мојот став беше дека ако не знам колку тежам, нема проблем – вели таа.

На почетокот на 2015 година, реалноста ја принуди да се соочи со фактите.

– Мислев дека моето момче ме сака таква каква што сум. Се надевав дека ќе се венчаме во декември 2015 година, но во март истата година тој ми рече дека е готово. Јас бев скршена. Останав сама и почнав да јадам уште повеќе. Неколку недели подоцна, се облекував во куќата на една пријателка, кога не можев да го облечам мојот омилен фустан. Мислев дека можеби се смалил при перење, но кога за прв пат застанав на вагата по неколку години, видов дека тежам 114 килограми. Не можев да верувам, па дури и го соблеков накитот за да олеснам – ја опиша Џен прилично тешката ситуација.

Наскоро, Џен отишла на лекар на годишна контрола поради астма, кога експертот ѝ рекол дека се здебелила многу и дека мора да ослабе. Во спротивно, нејзиното здравје може да се влоши во наредните години.

– Лекарот ми рече дека се здебелив многу во последните неколку години и дека состојбата е загрижувачка. Изгледаше толку сериозно и рече: „Дебела си и навистина треба да јадеш помалку и да се движиш повеќе“. Имав 22 години и до тој момент никој никогаш не ми рече во лице дека имам проблем со тежината. Мојата прва реакција беше шок, но потоа беше олеснување. Некој конечно ми ја кажа вистината – рече таа.

Како Џен ослабна?

Џен се пожалила на нејзината пријателка Софи, која веднаш ветила дека ќе ѝ помогне.

– Таа ме запиша во теретаната каде што работеше и кога видов други луѓе, кои исто така се дебели, креваат тегови или трчаат, полека почнав да ги следам. Ја подобрив и исхраната. Пред тоа, секогаш ставав колачиња и чипс во количката, но сега почнувам да ја разгледувам содржината на калории и готвам здрава храна.

За еден месец, Џен изгуби 9 килограми:

– Беше толку добро што продолжив, а седум месеци подоцна изгубив уште 4. Мојот шеф не можеше да верува колку се променив, не само физички. Порано бев пргава, но сега сум среќна и мотивирана за работа. Купив велосипед и започнав да одам на работа на тој начин. Ако медицинската сестра не беше доволно храбра да проговори и да ми ги каже фактите за моето здравје и тежина, сега би можела да имам здравствени компликации, па дури и предвремена смрт.

Пред две години стана мисица

Во 2018 година, Џен влезе во конкуренција за Мис Јоркшир – и победи, што значи дека автоматски влезе во конкуренција за Мис на Велика Британија. Таа стигна до осмото место, потоа следната година го освои второто место, а потоа, по трет пат, во февруари годинава, го освои и првото.

– Се омажив пет месеци пред натпреварот и мислам дека ја покажав целата своја среќа на сцената. Сè уште бев една од девојките со најголеми облини, особено во костим за капење, сè уште имам лабава кожа и стрии, но мислам дека на жирито му се допадна тоа што изгледам како вистинска жена и дека ме избраа поради мојата голема самодоверба – заклучи убавата девојка .

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum