ТАА ДУРИ НЕ МОЖЕЛА ДА ЗБОРИ: Жената која исчезнала пред две години беше пронајдена како плута по морето! „Јас повторно се родив“

1 октомври, 2020
жена во море

Колумбиските рибари ја најдоа како лебди над водата со затворени очи и едвај зборува од слабост

Двајца колумбиски рибари во саботата извлекоа жена што лебдеше среде море. Наскоро дознале дека тоа е Анџелика Гаитан која исчезнала пред две години, а нејзиното семејство не знаело каде се наоѓа цело ова време.

Анџелика (46) лебдеше на две милји од брегот и беше толку слаба од студот што едвај зборуваше. Еден од рибарите прво и се обрати на шпански, а потоа на англиски за да се осигура дека го разбира. Тие се обидоа да комуницираат со неа и да и дадат вода, но таа почна да плаче.

Рибарите ја снимиле спасувачката акција, а подоцна откриле дека помислиле дека станува збор за парче дрво што лебди на површината, сè додека една жена не ја крена раката да ги повика.

„Јас повторно се родив. Бог не сакаше да умрам “, беа нејзините први зборови. Тие ја однеле на крајбрежјето, а потоа и во болницата, каде бил откриен нејзиниот идентитет. Полициска истрага ќе открие каде се наоѓала таа во последните две години.

Таа избегала поради злоставувањето

Ангелика подоцна им откри на локалните медиуми дека претрпела насилство во врска 20 години. Таа побегна од нејзиниот партнер во септември 2018 година, бидејќи тој се обиде да ја убие.

„Насилството започна додека бев бремена со моето прво дете, тој ме претепа. Продолжи во мојата втора бременост и не можев да се извлечам од тоа затоа што моите ќерки беа мали. Го пријавив во полиција неколку пати, но тие ќе го задржеа само 24 часа, така што злоупотребата ќе продолжи и кога ќе се врати “, рече таа.

Шест месеци живеела во прифатилиште за бездомници каде паднала во тешка депресија. „Не сакав повеќе да живеам. Една дама ми позајми пари за автобуски билет за море. Се најдов на брегот и решив да се фрлам во морето во надеж дека ќе ме однесат и дека овој кошмар ќе заврши наскоро “, рече таа.

Пред рибарите да ја спасат, таа лебдеше осум часа и дојде во болница со хипотермија и во шок.

Сепак, нејзината ќерка Алехандра Кастибланко изјави дека лажирала сè, односно дека наводите за насилен партнер и самоубиство не биле точни. Таа и нејзината сестра во моментов собираат пари за да ја донесат својата мајка дома. Локалните медиуми пишуваат дека Анџелика го напуштила семејството пред две години поради злоставување, кога се преселила кај нејзиниот брат во Еквадор.