Тешко е да ги „откриете“: Како да препознаете жена психопат?

7 ноември, 2020
zla-zena


За многумина, првата мисла е лут убиец кој мавта со нож, иако во реалниот живот не е сè како на филмовите. Но, се поставува прашањето, дали жените можат да бидат и психопати, и ако е така, како да ги детектираме? Всушност, некои студии покажаа дека дури 17 проценти од жените во затвор може да се каже дека имаат психопатско однесување, во споредба со 30 проценти од мажите затвореници.


Меѓутоа, ако се прашувате каква е ситуацијата надвор од затворот, и дали сте во можност да сретнете психопат во реалниот живот, одговорот е големо да! Сепак, не како што обично се случува во филмовите. Не секој психопат е убиец, силувач или слично.


Бидејќи за женските психопати се зборува многу помалку од машките, потешко е да се препознаат навреме. Ова е делумно затоа што женските психопати не мора да изгледаат и да се однесуваат на ист начин како и мажите. Важно е да се запамети дека психопатијата е нарушување на личноста. Како таква, таа е класифицирана како ментална болест, и многу такви болести се манифестираат поинаку кај мажите отколку кај жените. На пример, симптомите што обично ги поврзуваме со посилно чукање на срцето – болка во градите, трнење во левата рака, потење – се симптоми кои се најчести кај мажите.


Не е ни чудо што психопатите се нарциси. Тие зборуваат и размислуваат за себе во суперлатив, тие се фалат, но само кога зборуваме за мажи. Машките психопати јасно ќе ви кажат, лично, дека се подобри од вас, но жените го прават тоа поинаку. Тие се повеќе скриени во нивните нарцисоидни склоности. Тие ви се насмевнуваат и отворено ве фалат во лице, но зад грб мислат дека се многу подобри од вас. Тие едноставно не се директни со вас, тие ќе ви кажат една работа, размислете токму за спротивното.


Кај машките психопати, агресијата е засилена. Тие немаат проблем да влезат во тепачки, да бидат насилни кон животни или да мачат луѓе.Ова може да објасни зошто бројот на психопати во машките затвори е двојно поголем отколку во женските затвори. Бидејќи мажите се повеќе склони кон насилно однесување, шансите за нивно апсење се поголеми.


Првиот и најтешкиот чекор е нивно идентификување. И покрај тоа што филмовите нè тераат да веруваме, повеќето психопати не се психотични и лути убијци. Наместо тоа, повеќето се оние што психолозите ги нарекуваат „успешни психопати“ – тие се вашиот извршен директор, доктор, адвокат или некоја многу позната личност од малиот екран што може да ја величате (сите професии со висок процент на психопати).

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi