Тие веруваат дека детето ја бира мајката која ќе го роди: Еве зошто целиот свет се восхитува на начинот на кој абориџините ги одгледуваат децата!

24 јуни, 2020
deca

Многу антрополози ги прогласија австралиските Абориџини како најпедоцентричното општество што некогаш го проучувале. Штом новороденчето ќе пристигне во заедницата, тоа станува центар на настаните и сите членови на групата го даруваат со многу љубов. Целиот клан постојано им помага на родителите, па дури и ако ги изгуби родителите со некоја несреќа, детето не чувствува толку голема загуба, бидејќи чувствува голема блискост со сите луѓе околу него. Само зачнувањето на детето, според традиционалното верување, се одвива во „време на соништата“ онолку колку што е во реалноста. Всушност, само физичката супстанција на детето е зачинета со сексуален однос, додека неговата душа е зачинета во соништата.

Абориџините веруваат дека нероденото дете го објавува своето присуство уште пред зачнувањето – или во форма на визија, сон, необичен настан или, на пример, болест предизвикана од исхраната. Новиот живот што го избра да влезе во женското тело е всушност целосно независно суштество, кое потекнува од далечното минато и живее во длабочините на водите. Се верува дека духот-дете е со големина на човечки пети, се поврзал со прсти и неговото тело е покриено со коса. Тој е многу паметен, но може да биде и опасен, освен за идните родители.

  Воспитувањето дете и подготвувањето за живот во заедницата започнува уште пред раѓањето – бремените жени имаат навика да разговараат со фетусот во матката, да пренесат традиционално знаење, обичаи, историја на семејството, митови и да продолжат со оваа практика откако ќе се роди детето. По породувањето, мајката ја зема плацентата и ја закопува во земја. Тоа парче земја е единствено што детето лично ќе го поседува кога ќе порасне, а тоа станува т.н. “Мајката земја.” Името на детето обично го даваат бабите и дедовците, кои посветуваат голем дел од своето време на него. Абориџините на децата никогаш не им даваат причина за дури и најмал плач, обидувајќи се да му обезбедат сè што сака. Доењето по барање трае од три до пет години, но тоа не претставува преголем товар за мајката, бидејќи бројни женски роднини учествуваат во доењето, кога ќе се најдат во близина. Дури и постарите жени, особено бабите, ги дојат своите деца со бистра течност што ја произведуваат жените по менопаузата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi