Тие ви се сигурно добро познати, но фактите за нив ретко кој ги знае!

16 октомври, 2020
isaac-singer-9485021-1-402

Дали сте ги знаеле овие факти од историјата?

1. Хеди Ламар (1913-2000) не беше само убаво лице: холивудската sвезда учествуваше во пронаоѓањето на формата на технологија врз која се базира денешната безжична комуникација! Во екот на војната, во 1941 година, таа се здружи со нејзиниот пријател Џорџ Антејл, авангарден композитор. Нивниот изум, систем за заштита на комуникацијата, односно кодирање пораки, со промена на фреквенциите, влезе во историјата како патент бр. 2.292.387-ти најчест. Тој користел валјак направен од механичко пијано за да оди на 88 различни фреквенции, а целта му била да заштити радио-водени торпеда.

2. Угандскиот диктатор Иди Амин (1925-2003) го доби прекарот Дада како млад, кратко време откако се приклучи на полковникот на британската колонијална армија, која управуваше со земјата во тоа време. Пустиот почетник честопати ги носеше девојките во шаторот и секој пат кога некој од полицајците ќе го најдеше за време на „нечесни дела“, тој викаше: „Се колнам, таа е моја сестра!“ Британците беа воодушевени од неговата смисла за хумор и почнаа да го нарекуваат Дада, што на свахили значи „сестра“.


3. Господар на филмска напнатост Алфред Хичкок (1899-1980) страдаше од бројни фобии. На пример, тој испаничи, плашејќи се од темнината, полицијата и – јајцата! „Нема ништо поодвратно од скршено јајце кое истура жолтеникава течност од него. Крвта е весела, црвена боја, а јајцата се застрашувачки и жолти. Никогаш не сум ги пробал “, рече славниот режисер.

4. Војводата од Парма Франческо Марија Фарнезе (1619 – 1647) воведе нов, навистина карактеристичен вид на данок – данок на перики!


5. Пред пронаоѓањето на машината за шиење да му донесе слава и богатство, Исак Мерит Сингер (1811-1875) водеше возбудлив живот: тој водеше театарска група, имаше осум деца од два брака и работеше некое време во печатарска компанија. . Тој се повлече од неа по голема експлозија, во која беа убиени многу работници.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum