Тинејџер го продал својот бубрег за да купи нов iPhone, па останал врзан за кревет до крајот на животот

16 ноември, 2020
Screenshot_2

Откако беа откриени детали за трансакцијата, беа уапсени девет лица, од кои пет беа осудени за намерно повредување и продавање на органи, а семејството на Ванг доби обештетување од 1,9 милиони долари.

Ванг Шангкун имал само 17 години кога решил да го продаде бубрегот за приближно 2 640 евра за да може да купи iPhone, пренесува Unilad. Сепак, неговата одлука го остави прикован за кревет до крајот на животот.

Неговото семејство живееше во едно од најсиромашните семејства во Кина и немаше доволно пари да му дозволи на својот син скап уред. Но, еден ден добил порака на Интернет од трговец со органи, кој му рекол дека може да добие 2 640 евра во замена за бубрег.

Тој се одлучи за нелегална операција во провинцијата Хунан, каде двајца лекари, кои биле вработени во локалната болница, му го извадија десниот бубрег и му го предадоа на непознат клиент. Купил iPhone 4 и iPad 2 од парите што ги добил за бубрегот.

Кога се вратил дома со два нови уреди, неговата мајка станала сомнителна и го присилила да признае што сторил.

Откако беа откриени деталите за трансакцијата, беа уапсени девет лица, од кои пет беа осудени за намерно повредување и продавање органи, а семејството на Ванг доби обештетување од 1,9 милиони долари.

Ванг, кој сега е во своите дваесети години, добил инфекција на левиот бубрег предизвикана од нехигиенски услови за време на операцијата, но и од недостаток на грижа по самата постапка.

Функцијата на бубрезите е толку слаба што тој остана врзан за кревет. Мора да оди на дијализа секој ден за да ја исчисти крвта од токсини што другиот бубрег не може да ги извлече од телото.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi