Три најголеми заблуди за Грција и Грците во кои Македонците веруваат

28 октомври, 2020
16333962635f96c3b6e1f2b482526147_690x460


Сигурно сте чуле во вашиот живот како Грците се големи безделничари, или како јадат најздрава храна во Европа, но што од следново е точно?


Грците не се работливи

Некако, реченицата дека Грците се неработници, лесно се вкорени во нашиот народ. Често се случува кога да одиме рано до продавницата, да биде затворено, но има причина за тоа. Имено, многу Грци не работат во смени, барем не во локални продавници, така што истите луѓе работат цел ден. Затоа, тие работат двојно понапорно, за да паузираат од напорниот ден.

Foto: Depositphotos/ gioiak2

Грците се хранат здраво

Грците користат маслиново масло, лимон, лук и оригано во големи количини секој ден, а Македонците често ги поврзуваат со овие здрави состојки. Вистина е дека Грците секојдневно консумираат голем број на здрави состојки и како не кога половина од нив во дворот имаат мало маслиново дрво, мандарини и портокали на секој чекор, лимонот не е зад нив, смоквите се толку вкусни и убави што не можете да престанете да ги јадете.

Но, исто како и Македонците, Грците не можат без брза храна.

Гирос, каламаки и сувлаки се продаваат на секој чекор. Можеби Грците немаат плескавица, но затоа јадат стек во пита – го пакуваат како гиро само наместо мелено месо има стек. Сепак, треба да знаете каде јадете брза храна, исто како што тоа го правите кај нас, затоа што не се истите гироси во Џорџ и Никос. Едниот ќе се погрижи за квалитетот на месото, додека другиот ќе изгледа да помине што е можно поевтино.


Календар на грчката православна црква

Дефинитивно оваа заблуда е на врвот на листата на најчесто споменувани заблуди за Грција и Грците. Имено, вербата дека Грците го прифаќаат Грегоријанскиот календар се шири како молња над Македонија, а веројатно и во други земји.


Веројатно многумина се збунија поради истакнато движење на синдикатот во историјата во Грција. Сепак, вистината е сосема поинаква. Имено, Грчката православна црква го следи Ревидираниот јулијански календар, односно Новиот јулијански календар.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort