4 август, 2020

Сопственичката на „најстарата мачка во светот“ и оддаде почит откако откри дека починала на 31-годишна возраст – еквивалентно на 150 човечки години.

Мишел Херитиџ (52) добила геријатриска мачка Рубли како маче на нејзиниот 20-ти роденден, и тие оттогаш се неразделни.

Рабл, бушавиот Мен Кун, стана најстарата мачка на светот откако во мај минатата година наполни 31 година.

Но, Мишел од Ексетер рече дека мачката починала пред да наполни 32 години.

Чудно, мачката живеела долго време откако немала свои деца, а Мишел ја чувала како свое дете.

Таа рече: “Тој ќе имаше 32 години во мај, па тоа беше прекрасен успех. Тој беше одличен придружник со кого имав задоволство да живеам толку долго. Го добив пред 20-ти роденден кога беше маче” – рече Мишел.

Рабл го сруши рекордот на Скутер, сијамската мачка, која беше прогласена за носител на Гинисовиот рекорд цели 30 години пред да умре во 2016 година.

Остави коментар

Почетна // Free Time // УМРЕ НАЈСТАРАТА МАЧКА НА СВЕТОТ! Нема шанси да погодите колку години имала (ВИДЕО)
Горе