Вака изгледаа жените во првиот харем: Многумина се сомневаа дека се работи за мажи во женска облека! (ФОТО+ВИДЕО)

6 декември, 2020
236097_prve-zene-u-haremu_ls

Сигурно не сте ги замислиле вака

Насир ел-Дин Шах Кајар го нарече својот народ „пешак во служба на неверници“ затоа што купи технички производи од Британците и Русите и им дозволи да отвораат фабрики, рафинерии и рудници низ Персија со примање мито. И покрај тоа што не бил популарен, тој бил еден од најдолговечните владетели во персиската историја и најдолг во неговата династија. Тој бил персиски шахист на династијата Кајар од 1847 до 1896 година.

Запаметен е како човек што ја модернизирал Песија во многу сфери, и приватно како голем љубител на уметноста, особено на поезијата, што тој самиот пишувал и сликал, што исто така направил. Се држеше чекор со светските трендови, па денес важи за првиот Иранец кој е фотографиран и за еден од првите што се фотографирал себеси.

Токму шаховските фотографии што станаа достапни за јавноста пред неколку години, предизвикаа лудост во реалниот Свет.

Зошто? Бидејќи благодарение на нив, жените од харемот на Шахот беа видени за прв пат, како што навистина изгледаа, а не како што ги замислуваше Западот (и сè уште ги замислува).

Сѐ само витки убавици не

Странски пратеници, фотографи и уметници често можеа да се видат на шаховскиот двор. Еден од нив, рускиот фотограф Антон Севрујгин, ги овековечи персискиот владетел, неговите синови и внуци. Сепак, само шахот имал пристап до харемот, па токму тој ги фотографирал своите жени и наложници.

Најчесто, Шахот ја снимил својата прва и омилена сопруга Анис ел Долех, која ја нарекол сродна душа. Тој ја обожаваше и најмногу ѝ веруваше.

Наводно ѝ верувал во државните тајни, а таа исто така била и управител на харемот.

Тој го фотографирал шахот и неговите наложници. Во неговиот харем имало 84! Тие не беа витки и кревки жени со долга, пуштена коса. Жените на Шах беа ниски и, благо речено, елегантно исполнети. Главата и вратот покриени со богато украсена шамија, нивните главни адути беа споени веѓи и темни, многу изразени мустаќи. На прв поглед, се чини дека станува збор за мажи во женски фустани!

Сепак, критериумите за убавина во тоа време беа такви, особено во високата класа. Колку беше посилна и подебела жената, толку беше поубава, а тоа особено се однесуваше на жените во харемот. Јаделе најдобра храна и не смееле да се движат премногу често.

Машкиот изглед, кој вклучуваше дека жената е силна и влакнеста,го привлекуваше шахот, а сите жени во харемот изгледаа така. И не само тоа! Откако видел балет за прв пат во Русија за време на неговата посета на цар Александар Втори Романов во 1873 година, на шахот толку многу му се допаднале таканаречените „туту здолништа“ што ги носеле балетаните, што кога се вратил во земјата им наредил на кројачите да ги шијат и за неговите жени.

Така е создадена цела низа фотографии на жени од харемот, кои наместо традиционални широки панталони и фустани, носат кратки здолништа кои им ги откриваат колената.

Се шпекулира дека шахистот сликал и голи фотографии од своите жени, но, доколку се пронајдени, тие досега не ѝ биле прикажани на јавноста.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris