Верувањето дека петок 13 е лош ден има и свои предности

13 ноември, 2020
dreamstime-s-145485513


Како настана ова суеверие?

Низ историјата, бројот 13 се поврзувал со лоши работи, а една од нив е теоријата од средниот век дека оваа бројка е поврзана со вештерки затоа што во групата имало 13 од нив. Според некои верувања, вештерките биле поврзани со петокот, па некако се појавило суеверие за тоа колку е лоша таа комбинација.


Во норвешката митологија постоела Фрига, божица на слободен дух, љубов и плодност, која била прогласена за вештерка и прогонета кога племињата се преобратиле во христијанство. Легендата вели дека Фрига се состанувал со 11 вештерки и ѓавол секој петок (имало вкупно 13) и заедно смислувале злосторства за следната недела.

Античките Египќани овој број го поврзувале со задгробниот живот. Тие веруваа дека нивните животи се состојат од 12 фази, а следната е кога ќе умрат. Бројот 13 предизвикуваше стравопочит, страв и мистерија во нив.

И Викинзите имале своја теорија. Бројот 13 се сметал за несреќен поради вечера организирана во Валхала каде се собрале 12 богови – 13-ти бог бил Локи, богот на злото кој не бил поканет на таа вечера. За нив, 13-тиот бог беше персонификација на злото.


Законите од античката вавилонска историја – Кодексот на Хамураби – исто така покажуваат колку бил непосакуван бројот 13. Овие закони беа нумерирани, но нема никој под бројот 13, тие едноставно го прескокнаа тој број и по 12-тиот закон отидоа на 14.

И последната вечера беше обележана со бројот 13 затоа што Исус и 12 негови ученици седеа на масата, меѓу нив беше на Јуда, кој подоцна го предаде и го однесе на смрт на крстот.


Фобија има и од петок 13-ти. Параскевидекатриафобија е официјалното име за стравот од петок 13. Иако звучи малку неверојатно, многу луѓе бегаат од тој ден затоа што веруваат дека ќе им се случи нешто лошо.

Поранешниот американски претседател Френклин Рузвелт, наводно, го имал истиот страв. Според некои проценки, десетици милиони луѓе страдаат од оваа фобија, со поголем или помал интензитет.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi