Ви „летаат“ деновите? Научници откриле зошто кај повозрасните тоа навистина изгледа така!

14 ноември, 2020
dreamstime-m-150033984 (1)


Добрата вест е дека времето објективно не се забрзува како што старееме, но лошата вест е што се чини дека неговиот проток е многу побрз бидејќи се намалува работниот капацитет на мозокот, а тоа е најизразено по 50-тите години.

Кога бевте помлади, деновите траеа „засекогаш“ и едвај чекавме некој планиран настан, но сега се чини дека Велигден беше завчера, лето вчера, а Божиќ не изгледа толку одамна, иако новиот е зад аголот? Не е ни чудо, особено ако сте средовечна или постара, тоа е искуство споделено од сите.

Рутински и помалку нови искуства

Секој што живеел многу години лесно ќе заклучи дека последните пет се избледени многу побрзо отколку порано подеднакво долгите периоди. Запомнете ги последните осум или десет години на школување: тие траеја цел живот. Споредете го тоа со последните осум или десет години од животот: поминаа за еден час, напиша францускиот филозоф Пол Џенет. „Повеќето луѓе стануваат свесни за забрзувањето на времето кон крајот на дваесеттите или раните триесетти години, кога тоа ќе се смири“, напиша англискиот психолог Стивен Тејлор.

Максимално забрзување околу педесеттите години

Научниците откриле дека субјективниот впечаток за забрзување на времето достигнува врв околу 50-тиот роденден и не се менува потоа. Марк Витман и Сандра Ленхоф од Универзитетот Лудвиг-Максимилијан во Минхен проучувале 500 волонтери на возраст од 14 до 94 години. Нивните одговори на прашањето „колку брзо сте поминале во последните десет години“ ја потврдија претпоставката дека постарите луѓе имаат впечаток дека времето тече побрзо.


Исполнета работна меморија

Психолозите понудија неколку можни објаснувања за впечатокот дека времето се забрзува со стареењето. Психологот Вилијам Џејмс во своето дело „Принципи на психологијата“ напиша дека времето навидум се забрзува затоа што како што старееме, сè помалку искуства вреди да се запамети.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi